راهنمای مهندسی

راهنمای ماشینکاری CNC

راهنمای جامع سرویس ماشینکاری

در این صفحه می توانید گام به گام با مفاهیم ماشینکاری CNC آشنا شوید. این مطالب توسط جمعی از متخصصان حوزه ماشینکاری CNC نگارش شده است و مطالعه آن ها باعث ارتقا دانش شما می گردد. جهت مطالعه هر کدام از مقالات، روی آن کلیک کنید.

  • ماشینکاری CNC چیست؟
  • انواع دستگاه های CNC
  • مزایا و محدودیت های آن

بخش اول: مفاهیم اولیه

CNC چیست؟ چه نوع دستگاه‌هایی وجود دارد؟ مزایا و محدودیت های آن چیست؟

ماشینکاری CNC چیست؟ انواع دستگاه های CNC کدامند؟ به چه صورتی کار می‌کنند؟
در این بخش، به این سوالات پاسخ می‌دهیم و ماشین‌کاری CNC را با سایر فناوری‌های تولید مقایسه می‌کنیم تا به شما در یافتن بهترین راه‌حل برای مشخص کردن فرآیند ساخت راهنمایی کنیم.

ماشینکاری CNC چیست؟

ماشین‌کاری CNC (کنترل عددی کامپیوتری) یک فناوری تولید کاهشی است: قطعات نهایی ماشین‌کاری CNC، با برداشتن براده از یک بلوک (قطعه کار) با استفاده از ابزار برش ایجاد می‌شوند.

ماشینکاری CNC یک فناوری ساخت دیجیتال است. قطعات با دقت بالا مستقیماً از یک فایل CAD ایجاد می‌شوند. با توجه به تکنولوژی اتوماسیون CNC برای قطعات، نمونه‌سازی و تولید در تیراژ کم برای فرز CNC و تولید در تیراژهای بالا برای تراش CNC مقرون به صرفه‌تر است.

تقریباً همه مواد را می توان ماشینکاری کرد. رایج ترین مواد شامل فلزات (آلیاژهای آلومینیوم و فولاد، برنج و . . . .) و پلاستیک (ABS، تفلون، پلی آمید و . . .) است. فوم، کامپوزیت و چوب را نیز با روش‌هایی ماشین کاری کرد.

فرآیند اصلی CNC را می توان به 3 مرحله تقسیم کرد.

  1. طراحی مدل CAD قطعه
  2. تبدیل فایل CAD به یک برنامه CNC (G-code) و راه اندازی دستگاه با نصب ابزار
  3. طراحی جیگ و فیکسچر در صورت نیاز و براده برداری

انواع دستگاه CNC

در این راهنما، ما بر روی ماشین‌هایی تمرکز می‌کنیم که براده برداری دارند. این ماشین‌ها رایج بوده و وسیع ترین طیف کاربرد را دارند. انواع دیگر دستگاه های CNC شامل برش لیزری، برش پلاسما و دستگاه های وایرکات هستند.

دستگاه CNC سه محور

فرز

دستگاه‌های فرز CNC نمونه هایی از سیستم های سه محوره پرکاربرد هستند.  دستگاه‌های فرز CNC امکان حرکت ابزار متصل به اسپیندل را در سه محور نسبت به قطعه‌کار محیا می‌کند. در اکثر نمونه‌ها اسپیندل فقط حرکت بالا و پایین دارد و میزکار متحرک، دو محور دیگر را پوشش می‌دهد.

دستگاه‌های فرز CNC سه محوره بسیار رایج هستند، زیرا می توان از آنها برای تولید هندسه های مختلف استفاده کرد.

دسترسی ابزار به همه‌ی نقاط قطعه از محدودیت طراحی برای ماشین‌کاری در فرز CNC است. از آنجایی که تنها سه محور برای کار وجود دارد، دسترسی به همه‌ی نقاط غیرممکن است. اگر قطعه کار فقط یک بار نیاز به باز و بسته کردن داشته باشد، مشکل بزرگی نیست، اما اگر چندین باز و بسته کردن لازم باشد، هزینه های کار و ماشینکاری به سرعت افزایش می یابد و از طرفی دقت کار کاهش می‌یابد.

تراش

در تراش CNC ، قطعه کار در حین چرخش با سرعت بالا روی سه نظام یا چهار نظام نگه داشته می شود. ابزار برش یا مته مرکزی، محیط بیرونی یا داخلی قطعه را براده برداری می‌کند و هندسه نهایی را تشکیل می دهد. در این دستگاه ابزار نمی چرخد ​​و در جهت شعاعی و طولی حرکت می کند.

تراش CNC به طور گسترده  در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه‌های CNC می توانند قطعات را با نرخ بسیار بالاتر و هزینه کمتر تولید کنند. این به ویژه برای تیراژ‌های بزرگتر مهم است.

محدودیت اصلی طراحی تراش های CNC، ایجاد قطعاتی با مشخصات استوانه ای تولید کنند. برای غلبه بر این محدودیت، ویژگی های دیگر قطعه در یک مرحله ماشینکاری جداگانه ایجاد می‌شود. همچنین برای قطعاتی که دقت ساخت بالایی دارند، می توان از CNC پنج محوره برای تولید همان هندسه در یک مرحله استفاده کرد.

اگر برای ماشینکاری پروژه ای دارید، قیمت بگیرید.

نیاز به قطعه ی خاصی دارید؟ در کمترین زمان آن را برای شما آماده می کنیم.
برای ثبت سفارش ابتدا “قیمت بگیرید”