کدام روش تولید برای ساخت قطعات ما مناسب‌تر است؟

فرایند ساخت

برای ساخت قطعات کدام روش تولید را انتخاب مناسب است؟ کارشناسان فبری نکست پیشنهاد می‌کنند که مشتریان باید ۳ جنبه زیر را در نظر بگیرند: حجم، ویژگی‌های ضروری و در نظر گرفتن هزینه.

۱- حجم تولید

برای رسیدن به روش تولید توجه به حجم تولید یک نکته اساسی است. بله، حجم اولین چیزی است که باید به آن فکر کنید. اینکه کدام فرآیند انتخاب شود به شدت با حجم تولید مرتبط است مگر اینکه هزینه در اولویت اول نباشد. اگر فقط به چند قطعه نیاز باشد، قالب‌گیری، تراش خودکار و سایر روش‌هایی که نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین برای بار اول دارند جزو انتخاب‌های ما نیستند.

اگر به چند صد قطعه نیاز باشد، قالب‌گیری و تراش خودکار معمولاً بهترین انتخاب نیستند؛ همچنین پرینت سه‌بعدی نیز مناسب نیست. برش CNC و قالب‌گیری سریع گزینه‌های بهتری هستند.

اگر به چند هزار قطعه نیاز باشد، CNC و قالب‌گیری باید به دقت ارزیابی شوند تا هزینه و نتیجه آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. برای ورق‌های فلزی، انتخاب‌های بین پانچ CNC و قالب پانچ نیز باید برای هزینه‌ها و نتایج سبک‌سنگین شوند.

اگر چند ده هزار مورد نیاز باشد، CNC فقط در صورتی استفاده می‌شود که تلرانس‌های دقیق و مهم یا پرداخت با درجه بالا الزامی باشد. قالب‌گیری یا تراش خودکار معمولاً مقرون به صرفه‌تر هستند. برای قطعات شکل ساده، فرز و تراشکاری پروفیل نیز در محدوده توجه قرار دارند.

ماشین کاری با دستگاه CNC

۲- ویژگی‌های ضروری برای انتخاب روش تولید

اغلب ویژگی‌های مورد نیاز «مهم نیست چقدر هزینه دارند». به عنوان مثال، برای جلوگیری از اصطکاک بین شفت و یاتاقان، تلرانس ۰.۰۱۵ میلی متر برای شفت مورد نیاز است. یا، چرخ‌دنده‌ها در دور بالا اغلب به سطح دندانه‌های سخت شده نیاز دارند. این الزامات بسیاری از فرآیندها را رد می‌کنند. شفت با سطح سخت شده نیاز به فرآیند سنگ‌زنی دارد، که گزینه استفاده از دستگاه CNC بدون سنگ‌زنی را رد می‌کند. یک قطعه پلاستیکی با تحمل ۰.۰۲ میلی‌متر بدیهی است که با چاپ سه‌بعدی قابل ساخت نیست و انجام آن با قالب‌گیری تزریقی بسیار سخت است. ویژگی‌های ضروری گاهی اوقات از اهمیت حجم تولید بیشتر است. به معنای واقعی کلمه، داشتن این ویژگی‌ها، ضروری است.

۳- در نظر گرفتن هزینه

پس از در نظر گرفتن ویژگی‌های ضروری و حجم تولید، هر فرآیندی که باقی می‌ماند، برای برآیند هزینه، ارزیابی می‌شود. برخی از عناصر دیگر نیز باید در اینجا در نظر گرفته شوند؛ مانند اینکه چقدر احتمال دارد طراحی قطعه بعدا تغییر کند؟ بدیهی است که وقتی طراحی قطعه تغییر می‌کند، تنظیم فرآیند CNC آسان‌تر از فرآیند قالب‌گیری است. قوام کیفیت یکی دیگر از عناصر مهم است، به طور کلی فرآیند قالب‌گیری دارای قوام کیفیت بهتری نسبت به CNC یا پروفیل فرز و تراش است.

اگر هنوز نمی دانید بهترین فرآیند برای قطعات یا محصول شما چیست، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.