فرمت STEP چیست؟ مزایا و معایب فایل STEP

طراح مکانیکی

اگر شما در حال ساخت قطعات برای موتورسیکلت و یا ربات‌ها می‌باشید، باید با یک فایل STEP شروع کنید. این فایل‌های دیجیتالی حاوی طرح‌های سه‌‌بعدی و سایر داده‌های مواد، بافت و تحمل هستند تا به تیم‌ ساخت در برنامه‌ریزی، تجسم و تولید دقیق محصول نهایی کمک کنند.

هنگامی که می‌خواهید طراحی محصول خود را انجام دهید، گزینه‌های زیادی در مقابلتان دارید اما فرمت‌های مختلف فایل‌ها برای موارد استفاده مختلف مناسب می‌باشند. در ادامه به بررسی فایل‌های STEP، نحوه استفاده از آن‌ها و مزایا و معایبشان می‌پردازیم تا شما بتوانید تعیین کنید که آیا فرمت فایل STEP برای پروژه شما مناسب است یا خیر.

 

فایل STEP چیست؟

فایل های با فرمت STEP (.step) برای ساده‌سازی ذخیره و به اشتراک‌گذاری مدل‌های سه‌بعدی در سیستم‌های CAD ایجاد شده‌‌اند. فایل‌های STEP با نام‌های زیادی از جمله ISO 10303، STP و P21 شناخته می‌شوند، اما در واقع STEP مخفف استاندارد برای تبادل داده‌های محصول می‌باشد. فرمت تصویری فایل STEP در اواسط دهه ۱۹۸۰ توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ISO) TC 184 توسعه یافت و اولین نسخه STEP در سال ۱۹۹۴ مورد استفاده کاربران قرار گرفت.

هر فایل ۳D STEP حاوی داده‌های مدل سه‌بعدی است که در قالب کد متنی ASCII شناخته و ذخیره می‌شوند. در حالی که برخی دیگر از فرمت‌های فایل فقط هندسه‌های اولیه را نشان می‌دهند، فایل‌های STEP کل بدنه مدل سه‌بعدی را با دقت بالایی می‌خواند و ذخیره می‌کند و امکان اشتراک‌گذاری و باز کردن دقیق‌تر فایل را برای کاربر فراهم می‌کند. به علاوه، از آنجایی که فایل‌های STEP متن ساده‌ و واضحی هستند، هنگام باز شدن در برنامه‌های CAD به صورت مدل‌های سه‌بعدی ظاهر می‌شوند و می‌توان گفت ویرایش فایل‌های STEP بسیار ساده است. به همین ترتیب، مشاهده تاریخ ایجاد یک فایل STEP، نام فایل اصلی، مبدا برنامه و سایر داده‌ها آسان می‌باشد.

فایل استپ

فایل های STEP به دلیل دقت، سازگاری با پلتفرم‌ها و توانایی ایجاد مدل‌های دقیق معمولاً در مدل‌سازی سه بعدی و طراحی معماری استفاده می‌شوند. همچنین، اگر قصد ماشینکاری CNC یا قالب ‌گیری تزریقی یک قطعه را دارید، باید از فایل‌های STEP استفاده کنید زیرا فرمت فایل STEP، محاسبات مسیر ماشین ابزار را امکان‌پذیر می‌کند.

 

مزایا و معایب فایل های STEP

به عنوان یکی از محبوب‌ترین فرمت های CAD، فرمت فایل STEP با برنامه‌های بی‌شماری سازگاری دارد. شما می‌توانید از فایل‌های STEP در نرم‌افزارهای Autodesk Fusion 360، Dassault Systemes CATIA، FreeCAD، IMSI TurboCAD، SolidWorks، ArchiCAD و غیره استفاده کنید و همکاری را آسان‌تر کنید. بازکردن و ویرایش فایل‌های ایجاد شده و بازکردن فایل های STEP با نرم‌افزار‌های ورژن جدید که با نرم‌افزارهای ورژن‌های قدیمی ساخته شده‌اند، هم راحت‌تر است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از فرمت فایل ۳D STEP این می‌باشد که فایل شما داده‌ها را با استفاده از یک مبنای منطقی غیریکنواخت (NURBS) ذخیره می‌کند. استفاده از این نمایش ریاضی منحنی‌ها و خطوط پایه (B-splines) منجر به انعطاف‌پذیری بیشتر، دقت ابعادی بالا و منحنی‌های صاف در محصول نهایی می‌شود که دست‌یابی به آن با استفاده از نمایش مثلث یا چندضلعی غیرممکن است. به همین دلیل بسیاری از طراحان از فایل‌های STEP برای بدنه خودرو و سایر برنامه‌هایی که نیاز به دقت بسیار بالا و جزئیات بالایی دارند استفاده می‌کنند.

از آنجایی که فایل‌های STEP مدل را به‌عنوان کل بدنه ذخیره می‌کنند، می‌توانید مدل‌های خود را بدون از دست دادن کیفیت ویرایش کنید (حتی پس از ارسال یا بارگذاری مجدد). علاوه بر این، فایل‌ها با فرمت STEP از فایل‌های منبع فشرده بسیار بیشتر می‌باشند، حتی اگر اندازه آنها تقریباً یکسان باشد. یک فایل STEP فشرده معمولاً ۲۰٪ اندازه یک فایل منبع فشرده می‌باشد که این امر باعث می‌شود فایل‌های STEP برای اشتراک‌گذاری از طریق اینترنت مناسب‌تر باشند.

فایل‌های STEP مزیت‌های زیادی برای ارائه دارند، اما علاوه بر مزیت‌ها، دارای معایبی نیز هستند. به عنوان مثال، فایل‌های STEP در ذخیره‌سازی کارآمد نیستند و فضای بیشتری را نسبت به سایر فرمت‌های مدل سه بعدی اشغال می‌کنند. همچنین فایل‌های STEP حاوی هوش پارامتریک مانند ذخیره ویژگی‌ها یا داده‌های دوربین، بافت، متریال و نور نیستند. علاوه بر این، فایل‌های STEP دارای مجموعه‌ای از فراخوان‌های رویه‌ای هستند که به سایر فراخوان‌های رویه‌ای مشخص‌شده قبلی اشاره می‌کنند؛ به این معنی که ایجاد فایل‌های STEP زمان و تلاش بسیار زیادی نیاز دارد.

متأسفانه شما نمی‌توانید مستقیماً فایل‌های STEP را همراه واحد پردازش گرافیکی (GPU) ارائه دهید و اکثر ارائه‌ها به دلیل بودن NURBS، قادر به بارگذاری فایل‌های STEP 3D نیستند. به همین دلیل لازم است شما مدل خود را به یک سری مثلث‌های کوچک برای ارائه با استفاده از یک برنامه نرم‌افزاری تبدیل کنید.

 

فایل‌های STEP با فایل‌های STL چه تفاوتی دارند؟

فایل‌های STEP و فایل‌های STL دو مورد از رایج‌ترین فرمت‌های فایل هستند، اما هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. فایل‌های STL فقط هندسه بیرونی یک مدل را توصیف می‌کنند و ویژگی‌های آن را به شکل شبکه‌ای که از مثلث‌هایی فاقد شکاف و همپوشانی ساخته‌ شده‌ است نشان می‌دهند. اما فایل‌های STEP مدل‌ها را به‌عنوان داده‌های منفرد ذخیره می‌کنند و از NURBS استفاده می‌کنند؛ زیرا امکان دقت ابعاد بالاتر و منحنی‌های صاف‌تر را فراهم می‌کند. در نتیجه فایل‌های STL سبک‌تر، ساده‌تر و کارآمدتر از فایل‌های STEP هستند.

فایل های STEP در مواقعی که شما به یک مدل بسیار دقیق نیاز دارید مانند زمانی که شما دارای یک قسمت منحنی یا قالب‌گیری تزریقی یا ماشینکاری CNC هستید، تسبت به STL مناسب‌تر می‌باشد. همچنین سفارشی‌سازی و ویرایش آن‌ها پس از خروجی‌گرفتن از قطعه آسان‌تر از فایل‌های STL است؛ بنابراین اگر قصد دارید ویرایش یا همکاری زیادی انجام دهید، بهتر است از فایل‌های STEP استفاده کنید. اگر در حال ساختن یک نمونه اولیه با پرینت سه‌بعدی هستید، به محصولی با کیفیت بالا نیاز ندارید و برنامه‌ای برای ویرایش ندارید یا فقط سطوح صاف دارید، می‌توانید از فایل STL استفاده کنید.

خوشبختانه می‌توانید با بازکردن فایل خود در برنامه‌ای که برای ایجاد آن استفاده کرده‌اید، یک فایل STEP را به STL تبدیل کنید و آن را به عنوان یک نوع فایل دیگر صادر کنید. در Fast Radius، هر زمان که نیاز به پرینت سه‌بعدی قطعه‌ای داشته‌باشیم، فایل‌های STEP را به فایل‌های STL تبدیل می‌کنیم.

 

ساخت با فبری نکست

بسیاری از متخصصان در صنعت تولید از فرمت فایل STEP به دلیل سازگاری با برنامه‌ها و توانایی آن در نمایش دقیق سطوح منحنی استفاده می‌کنند. با این حال، فایل‌های STEP می‌توانند پیچیده باشند و لزوما بهترین گزینه برای هر پروژه نیستند. اگر برای تصمیم‌گیری در مورد فرمت فایلی که باید انتخاب کنید به کمک نیاز دارید می‌توانید با فبری نکست در تماس باشید.

مشورت با فبری نکست به شما امکان دسترسی به تیمی از مهندسان واجد شرایط را می‌دهد که می‌توانند به سوالات شما پاسخ دهند و در هر جنبه‌ای از فرآیند تولید به شما کمک کنند. اگر در طراحی یا مشاوره در مورد تولید به کمک نیاز داشته باشید می‌توانید از فبری نکست کمک بگیرید.

اگر نیاز به طراحی دارید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

خدمات طراحی فبری نکست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.