برش پلاسمایی چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب برش پلاسمایی

برش پلاسما

برش فلز را می‌توان به دو دسته برش مکانیکی و حرارتی تقسیم نمود. برش پلاسما یک روش برش حرارتی است که در آن از گاز یونیزه شده برای برش فلز استفاده می‌شود.

این نوع برش یکی از رایج‌ترین تکنیک‌ها برای برش صفحات فلزی ضخیم است، با این‌حال برای برش صفحات فلزی نازک نیز کاربرد دارد.

پلاسما چیست؟

قطعاً درباره ۳ حالت اساسی ماده «جامد، مایع و گاز» شنیده‌اید. اما یک مورد چهارم نیز وجود دارد: «پلاسما»

امکان یافتن پلاسما در طبیعت وجود دارد اما عمدتاً در قسمت‌های بالایی جو زمین می‌باشد. شفق‌های قطبی معروف نتیجه بادهای خورشیدی ساخته شده از پلاسما هستند. روشنایی و آتش با دمای بالا نیز شامل پلاسما می‌باشد و همچنین، بدن ما.

در مجموع، پلاسما چیزی حدود ۹۹ درصد از جهان مرئی را تشکیل می‌دهد.

در زندگی روزمره ما می‌توانیم با پلاسما در تلویزیون ها، لامپ‌های فلورسنت، تابلوهای نئون و البته برش‌های پلاسما مواجه شویم.

پلاسما یک ماده گاز مانند یونیزه شده و رسانای الکتریکی است. به این معنی که برخی از اتم‌ها الکترون از دست داده‌اند و الکترون‌های آزاد نیز در اطراف شناور هستند.

با قرار دادن گاز در دمای بسیار بالا می‌توان پلاسما تولید کرد. به همین دلیل است که پلاسما را اغلب گاز یونیزه می‌نامند.

پلاسما شبیه گاز است زیرا اتم‌ها در تماس دائمی با یکدیگر نیستند. در عین حال، از نظر توانایی جریان در هنگام قرار گرفتن در معرض میدان الکتریکی و مغناطیسی، مانند مایعات رفتار می‌کند.

پلاسما کاتر (برش‌دهنده پلاسما) چگونه کار می‌کند؟

برش لیزری

فرآیند برش پلاسما یک روش برش حرارتی است. به این معنی که به جای برش مکانیکی فلز از گرما برای ذوب فلز استفاده می‌گردد.

مکانیزم کلی سیستم همیشه یکسان است. برش‌های پلاسما از هوای فشرده یا گازهای دیگر مانند نیتروژن استفاده می‌کنند. برای ایجاد پلاسما در گازهای مذکور، یونیزاسیون صورت می‌گیرد.

به طور معمول، گازهای فشرده شده با الکترود تماس پیدا می‌کنند و سپس برای ایجاد فشار بیشتر یونیزه می‌شوند. هنگامی که فشار افزایش می‌یابد، جریانی از پلاسما به سمت سر برش‌دهنده رانده می‌شود.

نوک برش‌دهنده، جریان رانده شده خروجی را محدود می‌کند تا جریانی ثابت از پلاسما ایجاد کند. سپس بر روی قطعه کار قرار می‌گیرد. از آنجایی که پلاسما رسانای الکتریکی است، قطعه کار از طریق میز برش به زمین متصل می‌گردد.

همانطورکه قوس پلاسما با فلز تماس می‌گیرد، دمای بالای آن، فلز را ذوب می‌کند. در همین حین، گازهای با سرعت بالا، فلز مذاب را از کنار می‌زنند.

شروع فرآیند برش

همه سیستم‌ها یکسان کار نمی‌کنند. یک روش کلی کم‌ هزینه به نام تماس با فرکانس بالا وجود دارد. این روش برای برش‌های پلاسما CNC در دسترس نیست زیرا فرکانس بالا می‌تواند با تجهیزات مدرن تداخل داشته و مشکلاتی ایجاد نماید.

برش لیزری

در این روش از جرقه با ولتاژ و فرکانس بالا استفاده می‌شود. ایجاد جرقه زمانی اتفاق می‌افتد که مشعل پلاسما فلز را لمس کند. این باعث بسته‌شدن مدار و ایجاد جرقه می‌شود که به نوبه خود پلاسما را ایجاد می‌کند.

گزینه دیگر روش قوس پایلوت است. ابتدا جرقه در داخل مشعل توسط مدار ولتاژ بالا و جریان کم ایجاد می‌شود. جرقه، قوس پایلوت را که مقدار کمی پلاسما است ایجاد می‌کند.

قوس برش زمانی ایجاد می‌شود که قوس پایلوت با قطعه کار تماس پیدا می‌کند. اپراتور اکنون می‌تواند فرآیند برش را شروع کند.

روش سوم استفاده از سر مشعل پلاسمایی فنری است. با فشار دادن مشعل بر روی قطعه کار، یک اتصال کوتاه ایجاد می‌گردد که باعث می‌شود جریان شروع به جاری شدن نماید.

آزاد کردن فشار، قوس پایلوت را ایجاد می‌کند. این روش مانند روش قبلی است. یعنی تماس قوس با قطعه کار.

مزایا و معایب

مزایا

 • قابلیت برش تمام مواد رسانا (برش شعله، اگرچه برای برش فلزات ضخیم نیز مناسب است اما فقط به فلزات آهنی محدود می‌شود.)
 • کیفیت عالی برای ضخامت تا ۵۰ میلی‌متر.
 • حداکثر ضخامت ۱۵۰ میلی‌متر.
 • هزینه نسبتا کم برای برش‌های ضخامت متوسط.
 • بهترین راه برای برش فولاد ضد زنگ و آلومینیوم با ضخامت متوسط.
 • در دسترس بودن ماشین‌های CNC برای ارائه دقت و تکرارپذیری بالا.
 • توانایی و امکان برش در آب و در نتیجه HAZ (ناحیه متاثر از گرما) کوچکتر، همچنین کاهش سطح نویز.
 • برش نازکتر در مقایسه با برش شعله.

معایب

 • HAZ بزرگتر در مقایسه با برش لیزر.
 • کیفیت کمتر ورق‌ها و صفحات نازک تر در مقایسه با برش لیزر.
 • دقیق نبودن تلرانس‌ها در مقایسه با برش لیزر.
 • عدم برش ضخامت هایی که می‌توان با واترجت یا برش شعله انجام داد.
 • بر جای گذاشتن HAZ (در روش واترجت HAZ بر جای نمی‌ماند.)
 • پهن‌تر از برش لیزر.

انتخاب روش برش

انتخاب بین روش‌های مختلف برش به مواد، ضخامت آن و کاربرد قطعات بستگی دارد. ضخامت برش توصیه‌شده برای برش پلاسما بین ۱۵ تا ۵۰ میلی‌متر است. حد بالای توصیه شده ضخامت مواد برای سرویس برش پلاسما حدود ۵۰ میلی‌متر برای کربن و فولاد ضد زنگ است. آلومینیوم نیز نباید از ۴۰ میلی‌متر بیشتر باشد. هر ضخامتی بالاتر از ضخامت‌های مذکور در حوزه کاری واترجت و برش شعله می‌باشد. خدمات برش لیزری به دلیل کیفیت و سرعت برش بیشتر باید گزینه ارجح برای ورق‌های فلزی (Sheet Metal) و صفحات نازک‌تر باشند. اما حد بالای برش لیزری چیزی در حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی‌متر است. همچنین، برش پلاسما با صفحاتی که از حدود ۱۵ میلی‌متر شروع می‌شوند، سریع‌تر و در نتیجه ارزان‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.