قبل از انتخاب روش تولید قطعات، صنعتی این 3 ویژگی را در نظر بگیرید.

آخرین ویرایش آگوست 21, 2022

برای ساخت قطعات کدام روش تولید را انتخاب مناسب است؟

برای تولید یک قطعه صنعتی، سه مرحله اصلی طراحی ، انتخاب مواد و روش ساخت باید مورد توجه قرار گیرد.

عوامل متعددی بر انتخاب فرآیند ساخت تاثیر گذار هستند که ما در این مقاله به 3 تا از مهم‌ترین نکات انتخاب روش تولید می‌پردازیم.

به پیشنهاد کارشناسان فبری نکست مشتریان باید 3 جنبه زیر را در روش تولید قطعات نظر بگیرند: حجم، ویژگی‌های ضروری و هزینه.

1- حجم تولید

برای انتخاب روش تولید توجه به حجم تولید یک نکته اساسی است. بله، حجم اولین چیزی است که باید به آن فکر کنید. اینکه کدام فرآیند انتخاب شود به شدت با حجم تولید مرتبط است مگر اینکه هزینه در اولویت اول نباشد. اگر فقط به چند قطعه نیاز باشد، قالب‌گیری، تراش خودکار و سایر روش‌هایی که نیاز به سرمایه‌گذاری سنگین برای بار اول دارند جزو انتخاب‌های ما نیستند.

اگر به چند صد قطعه نیاز باشد، قالب‌گیری و تراش خودکار معمولاً بهترین انتخاب نیستند؛ همچنین پرینت سه‌بعدی نیز مناسب نیست. برش CNC و قالب‌گیری سریع گزینه‌های بهتری هستند.

اگر به چند هزار قطعه نیاز باشد، CNC و قالب‌گیری باید به دقت ارزیابی شوند تا هزینه و نتیجه آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. برای ورق‌های فلزی، انتخاب‌های بین پانچ CNC و قالب پانچ نیز باید برای هزینه‌ها و نتایج سبک‌سنگین شوند.

اگر چند ده هزار مورد نیاز باشد، CNC فقط در صورتی استفاده می‌شود که تلرانس‌های دقیق و مهم یا پرداخت با درجه بالا الزامی باشد. قالب‌گیری یا تراش خودکار معمولاً مقرون به صرفه‌تر هستند. برای قطعات شکل ساده، فرز و تراشکاری پروفیل نیز در محدوده توجه قرار دارند.

روش تولید قطعات ، ماشین کاری با دستگاه CNC

2- ویژگی‌های ضروری برای انتخاب روش تولید

اغلب ویژگی‌های مورد نیاز «مهم نیست چقدر هزینه دارند». به عنوان مثال، برای جلوگیری از اصطکاک بین شفت و یاتاقان، تلرانس 0.015 میلی متر برای شفت مورد نیاز است. چرخ‌دنده‌ها در دور بالا اغلب به سطح دندانه‌های سخت نیاز دارند. این الزامات بسیاری از فرآیندها را رد می‌کنند. شفت با سطح سخت نیاز به فرآیند سنگ‌زنی دارد، که گزینه استفاده از دستگاه CNC بدون سنگ‌زنی را رد می‌کند. یک قطعه پلاستیکی با تحمل 0.02 میلی‌متر بدیهی است که با چاپ سه‌بعدی قابل ساخت نیست و انجام آن با قالب‌گیری تزریقی بسیار سخت است. ویژگی‌های ضروری گاهی اوقات از اهمیت حجم تولید بیشتر است. به معنای واقعی کلمه، داشتن این ویژگی‌ها، ضروری است.

3- هزینه

پس از در نظر گرفتن ویژگی‌های ضروری و حجم تولید، هر فرآیندی که باقی می‌ماند، برای برآیند هزینه، ارزیابی می‌شود. برخی از عناصر دیگر نیز باید در اینجا در نظر گرفته شوند؛ مانند اینکه چقدر احتمال دارد طراحی قطعه بعدا تغییر کند؟ بدیهی است که وقتی طراحی قطعه تغییر می‌کند، تنظیم فرآیند CNC آسان‌تر از فرآیند قالب‌گیری است. قوام کیفیت یکی دیگر از عناصر مهم است، به طور کلی فرآیند قالب‌گیری دارای قوام کیفیت بهتری نسبت به CNC یا پروفیل فرز و تراش است.

اگر هنوز نمی دانید بهترین روش تولید برای قطعات یا محصول شما چیست، با ما تماس بگیرید.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید