ماشین‌کاری CNC چطور به صنعت پزشکی کمک می‌کند؟

آخرین ویرایش دسامبر 22, 2022

در صنعت پزشکی شانس کمی برای خطا وجود دارد و این قانون در هنگام تولید قطعات پزشکی نیز صدق می‌کند، هرگونه انحراف در مشخصات می تواند فاجعه ای در حوزه پزشکی ایجاد کند. از آنجا که این صنعت مربوط به زندگی انسان می‌شود و اشتباهات کوچک می تواند سلامتی را تحت شعاع قرار دهد یا حتی منجر به مرگ شود بنابراین، در ساخت قطعات صنعت پزشکی از جمله ایمپلنت، ابزار پزشکی، اسکنرهای MRI یا تجهیزات تشخیصی، دقت بسیار مهم است و برای ساخت قطعات در صنعت پزشکی، ماشین‌کاری CNC به دلیل دقت ذاتی که دارد، یک انتخاب عالی برای دستگاه‌ها و قطعات پزشکی است و نقش مهمی را در این صنعت ایفا می‌کند.

برای آشنایی با کاربرد های ماشین‌کاری CNC جهت تولید قطعات پزشکی، در این مقاله همراه ما باشید.

کاربردهای ماشین‌کاری CNC در صنعت پزشکی چیست؟

ماشین‌کاریCNC چیست؟

ماشین‌کاری CNC فرآیندی است که در آن قطعات طراحی شده (CAD) از طریق یک برنامه به g-code تبدیل می‌شوند. دستگاه CNC از روش ساخت کاهشی؛ قطعات پیچیده ای را از مواد خام ایجاد می‌کند. ماشین‌کاری CNC برای ساخت قطعات با دقت، دوام و سرعت بالا در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از ماشین‌کاری CNC در صنعت پزشکی به دلیل برآورده کردن الزامات کیفیت و سازگاری، مورد استفاده‌ی زیادی قرار دارد. در این روش، ساخت سطوح و هندسه های پیچیده آسان است و قطعات نهایی کاملاً مطابق با نیازهای ایمنی و دقیق صنعت پزشکی هستند.

از ماشین‌کاری CNC در تولید ابزارهای جراحی با کیفیت بالا، قطعاتی برای ماشین‌های پزشکی و حتی قطعاتی‌ که از طریق جراحی در بدن بیماران قرار می‌گیرند، استفاده می‌شود.

وقتی از دستگاه های سی ان سی در صنعت پزشکی استفاده می‌کنید، مهمترین مزیتی که دریافت می‌کنید، سرعت است. به کمک ماشین های سی ان سی امکان تولید قطعات پیچیده به صورت انبوه و با سرعت و دقت بالا وجود دارد.

با توجه به پیچیدگی قطعه، مرحله ارسال فایل CAD تا تولید محصول نهایی ممکن است با ماشین‌کاری CNC فقط چند ساعت طول بکشد. در صنعت پزشکی، اغلب موارد اورژانسی وجود دارد که در آن‌ها پیش‌بینی انواع قطعات یا اجزای پزشکی که ممکن است در لحظه مورد نیاز باشد، دشوار و یا غیرممکن است. این موضوع اخیراً با نیاز ناگهانی به تجهیزات حفاظت فردی ناشی از گسترش سریع و غیرمنتظره ویروس کرونا به وضوح نشان داده شده است. در این فوریت های پزشکی می توان از ماشین‌کاری CNC برای تهیه قطعات با کیفیت در مدت زمان کوتاهی استفاده کرد.

کاربردهای ماشین‌کاری CNC در صنعت پزشکی

به دلیل سازگاری قطعات با بسیاری از الزامات مورد نیاز در این صنعت ظریف، از ماشین‌کاری CNC در ساخت قطعات دقیق پزشکی مانند:

نمونه قطعه ساخته شده در صنعت پزشکی با روش ماشین‌کاری CNC

ایمپلنت های پزشکی

یکی از مهمترین کاربردهای ماشینکاری قطعات پزشکی، در تولید ایمپلنت یا پروتزهای بدن مانند کاشت زانو و تعویض مفصل ران و دیگر اندام های مصنوعی برای افرادی که دارای مصدومیت در اندام اصلی هستند، است.

گاهی اوقات، پزشکان فقط به ایمپلنت در مقادیر کم نیاز دارند. این بدان معناست که استفاده از فرآیندی مانند قالب گیری تزریقی غیراقتصادی خواهد بود. اما، با ماشین‌کاری CNC، می‌توان از ابزارها مکررا استفاده کرد. به این ترتیب هزینه های تولید را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

ایمپلنت ها از انواع مختلفی از فلزات (تیتانیوم) تا پلاستیک (PEEK) تولید می‌شوند.

ابزارهای جراحی

جدا از ایجاد ایمپلنت های بدن، با ماشین‌کاری CNC می توان ابزارهای جراحی را نیز تولید کرد. ساخت ابزار های جراحی نیاز به دقت بالایی دارند و ممکن است برخی از آنها برای بیماران به صورت اختصاصی طراحی شوند، از این رو، ماشین‌کاری CNC روشی اقتصادی برای تولید این قطعات خواهد بود . این ابزارهای فلزی شامل قیچی جراحی، لوله های بیوپسی، دسته های تیغه، برش، اره، پنس، نگهدارنده ایمپلنت، گیره، اسپیسر، و… هستند.

نمونه قطعه ساخته شده در صنعت پزشکی با روش ماشین‌کاری CNC

قطعات ماشین‌کاری CNC در تجهیزات پزشکی الکترونیکی

ابزارهای جراحی وسایل ساده ای هستند و اغلب از یک یا دو قسمت فلزی دارند. اما دستگاه‌های CNC می‌توانند قطعات بسیار پیچیده‌تری از تجهیزات، مانند مانیتورهای ضربان قلب، اسکنرهای MRI و دستگاه‌های اشعه ایکس را ایجاد کنند.

قطعات این دستگاه ها می‌توانند شامل اجزای کوچکی مانند سوئیچ ها، دکمه ها و اهرم ها و موارد بزرگتر مانند محفظه مانیتور باشد.

لازم است این قطعات استاندارد بالایی داشته باشند تا احتمال خرابی دستگاه را از بین ببرند، به خصوص که تجهیزات پزشکی به طور منظم از اتاقی به اتاق دیگر در بیمارستان جا به جا می‌شوند.

بر خلاف ایمپلنت ها و ابزارهای جراحی، این قطعات نیازی به زیست سازگاری ندارند زیرا ممکن است هرگز با بیمار تماس مستقیم نداشته باشند. بنابراین، می توان از طیف وسیع تری از مواد ماشینکاری CNC استفاده کرد.

الزامات قطعات ماشین‌کاری CNC در صنعت پزشکی

هر قطعه‌ی، پزشکی معیارها و الزامات یکسانی دارد. محصولات نهایی باید دارای کیفیت دقیق و دقت بالا باشند. سطح بالای دقت ساخت را می توان از طریق ماشین‌کاری CNC ایجاد کرد، به همین دلیل است که صنعت پزشکی به ماشین‌کاری CNC در مقیاس بزرگ به عنوان یک بخش قابل اعتماد، متکی است. در صورت برآورده نشدن این نیازها، سلامتی بیمار در خطر قرار می‌گیرد.

مواد مورد استفاده برای صنعت پرشکی در ماشین‌کاری CNC

فلزات*غیرفلزات**
فولاد ضدزنگPEEK یا تفلون
تیتانیوم
استیل
آلومینیوم

*استفاده از فلزات به دلیل دوام، مقاومت در برابر شکستگی و مقاومت در برابر حرارت، ارجحیت دارد.

**PEEK یا PolyEtherEtherKetone پلاستیکی با سایش و مقاومت ذاتا خوب است. این می تواند تا 250 درجه سانتیگراد در برابر شعله مقاومت کند، با دود بسیار کم و انتشار گازهای سمی.

به علت مقاومت خوبی که دارد، انتخاب مناسبی در ماشینکاری CNC برای اشکال پیچیده است.

بسیار انعطاف پذیر، سبک و  دارای ویژگی های استریلیزاسیون عالی است و معمولاً در صنایع پزشکی و صنایع هوافضا و دندانپزشکی و همچنین برای جایگزینی فلزات و تجهیزات تولید مواد غذا و دارو استفاده می‌شود.

خدمات ماشین‌کاری CNC و ساخت قطعات صنعت پزشکی در فبری نکست

فبری نکست با شبکه ای گسترده از کارگاه های ماشین‌کاری به روز در کنار شما هست تا با بالاترین کیفیت و مطابق با استاندارد خدمات را به شما ارائه دهد.

برای اطلاعات بیشتر در ماشین‌کاری CNC قطعات پزشکی، یا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ما، به صفحه اصلی ما سر بزنید.

علاوه بر این، میتوانید با مهندسان ما مشورت کنید. با شماره 09190545417 تماس بگیرید تا در مورد نیازهای خود با ما صحبت کنید و یا به صورت آنلاین از خدمات ماشین‌کاری ما استفاده کنید.

اگر این مقاله برای شما مفید بود، مطالب زیر را نیز به شما توصیه می کنیم:

تولید قطعات سفارشی در صنعت پزشکی

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید