معرفی عوامل تاثیرگذار در تعیین هزینه ماشینکاری CNC

آخرین ویرایش سپتامبر 6, 2022

امروزه با توجه به پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و فناوری در زمینه تولید قطعات، می‌توان گفت ماشینکاری CNC یکی از روش‌های تولید موثر، سودمند و مقرون‌‌به‌صرفه بر حسب تقاضا است.  با این حال، ممکن است محاسبه هزینه ماشینکاری CNC به دلیل دخالت عوامل مختلف دشوار باشد.

چه عواملی هزینه ماشینکاری CNC را تعیین می‌کند؟

قبل از اینکه بتوانید از نحوه‌ی کاهش هزینه‌های ماشینکاری CNC خود مطلع شوید، بهتر است در ابتدا با عوامل متعددی که تعیین‌کننده‌ی هزینه ماشینکاری هستند آشنا شوید.

در ادامه به بررسی چند فاکتور مهم که در محاسبه هزینه ماشینکاری CNC تاثیرگذار هستند می‌پردازیم:

1- مواد

جنس قطعه‌کار یک عامل بسیار مهم است که ماشین کاران هنگام محاسبه هزینه ماشینکاری CNC آن را در نظر می‌گیرند. معمولا ماشین کاران مواد را به صورت بلوک می‌خرند و قیمت هر بلوک را جداگانه در هزینه نهایی محصول نیز محاسبه می‌کنند. دو نوع ماده‌ای که معمولا در ماشینکاری CNC مورد استفاده قرار می‌گیرد، فلزات و پلاستیک هستند. در ادامه قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به هر دوی آنها بیندازیم:

فلزات

انواع متداول فلزات مورد استفاده در ماشینکاری CNC عبارتند از آلومینیوم 6061، فولاد ضد زنگ 303 و برنج C360. معمولا ماشین‌ کاران از آلومینیوم 6061 به دلیل قیمت مقرون به صرفه و ماشینکاری خوب، بیشترین استفاده را می‌کنند. همچنین فولاد ضد زنگ 303 و برنج C360، درجه بالاتری از ماشینکاری را می‌طلبند و در نتیجه فرایندهای ماشین‌کاری روی آن‌ها، هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت. 

پلاستیک

معمولا استفاده از پلاستیک‌ها به دلیل قیمت نسبتا مناسبشان برای مواد حجیم و زمان‌ کوتاه‌تر ماشینکاری که به خاطر سختی کمتر است، در ماشینکاری CNC  مقرون‌به‌صرفه‌تر است. پلاستیک‌هایی مانند ABS، نایلون 6، و (POM (Delrin تقریباً هزینه‌هایی مشابه آلومینیوم 6061 دارند؛ اگرچه ممکن است قیمت هر بلوک کمی بالاتر باشد. همچنین پلاستیک‌هایی مانند PEEK واقعا گران هستند و فقط باید از آن‌ها در مواقع ضروری استفاده شود.

2- هزینه ماشینکاری

هزینه ماشینکاری متناسب با نوع دستگاه متفاوت است. دو نوع اصلی ماشین‌آلات مورد استفاده در ماشینکاری CNC عمدتاً عبارتند از: 

  1. ماشین‌های 3 محوره 
  2. ماشین‌های چند محوره

 هزینه‌های این دو نوع ماشین‌آلات متفاوت هستند و اصولا ماشین‌های چندمحوره قیمت بالاتری خواهند داشت. 

هزینه‌های ماشینکاری نیز به دو عامل قیمت دستگاه و تعداد ساعاتی که انتظار می‌رود دستگاه در یک سال کار کند، بستگی دارد. معمولا ماشینکارها جهت محاسبه هزینه ماشینکاری،  قیمت ماشین را بر تعداد ساعت‌هایی که در یک سال کار می‌کند تقسیم می‌کنند تا بتوانند با این روش، نرخ ماشین‌‌آلات خود را تعیین کنند. همچنین علاوه بر این روش، برخی از ماشینکارها از برنامه‌های برآورد هزینه ماشینکاری نیز برای برآورد هزینه پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.

3- نیروی کار 

به دلیل حجم زیادی از اتوماسیون درگیر در فرآیند ماشینکاری CNC، شما مجبور نیستید برای تعداد زیادی از کارکنان هزینه بپردازید. هزینه‌های اصلی نیروی کار برای طراحی و دیجیتالی شدن است. هزینه‌های کار برای فرآیندهای تولید CNC عمدتا به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

برنامه نویسی

این بخش از هزینه‌های نیروی کار، به دلیل هزینه‌های طراحی و دیجیتالی، گران‌ترین بخش از هزینه‌های ماشینکاری نیز می‌باشد. شما لازم است محصول خود را برون سپاری کنید تا یک طراح آن را به یک فایل CAD تبدیل کند (البته می‌توانید این مرحله را در صورت دانش کافی، خودتان هم انجام دهید)، سپس یک مهندس سازنده طرح شما را از نظر تکرارپذیری بررسی می‌کند و پیشنهاداتی را برای بهتر شدن آن ارائه می‌دهد. در آخر یک برنامه نویس، فایل CAD را به یک فایل CAM تبدیل می‌کند تا فایل شما توسط ماشین CNC خوانده شود. بنابراین تمام این مراحل و تخصص هزینه‌بر هستند.

تنظیم دستگاه 

این قسمت شامل اپراتور ماشین است. او زمان زیادی را صرف می‌کند تا دستگاه را برای یک کار سفارشی CNC تنظیم کند و مطمئن شود که همه چیز به‌ گونه‌ای انجام می‌شود که منجر به رسیدن به یک نتیجه عالی شود. هزینه راه‌اندازی نیز به مقدار قطعاتی که باید تولید شود بستگی دارد. برای تولید قطعات در تعداد بالا، هزینه نهایی کاهش می‌یابد؛ زیرا نیاز به تنظیم دوباره برطرف می‌شود. 

پردازش نهایی

پس از مراحل اصلی تولید، بسیاری از قطعات نیاز به مونتاژ و حمل و نقل به محل مورد نظر دارند. این فرآیندها هزینه‌های اضافی را به همراه خواهند داشت.

4- سایر هزینه‌ها

برخی دیگر از هزینه‌های اضافی مربوط به ماشینکاری CNC عبارتند از:

ابزار سازی

برخی از ساخت‌های سفارشی CNC ممکن است به تهیه قطعه قطعه‌فروشانی نیاز داشته باشند که ابزار خاصی را برای تولید خود خریداری کنند. اگرچه این ابزار پس از تولید در اختیار ماشین‌کار باقی می‌مانند، اما ممکن است مجبور شوید بخشی از هزینه‌های تهیه آن‌ها را بپردازید. پرداخت هزینه به این دلیل است که، ممکن است ابزار در حین تولید فرسوده شود؛ به خصوص اگر ماده اولیه دارای سطح سختی بالایی باشد.

پرداخت سطح

پرداخت‌ سطح، ظاهر و مقاومت قطعات ماشینکاری شده CNC را در برابر شرایط سخت کاری بهبود می‌بخشد. اگرچه پرداخت سطح سودمند است، اما هزینه ماشینکاری را نیز افزایش می‌دهد.

همه‌ی عوامل ذکر شده، هنگام پردازش محاسبات هزینه دستگاه CNC در نظر گرفته می‌شوند. جهت آگاهی یافتن از نحوه کاهش هزینه‌ها می‌توانید بخش بعدی را مطالعه فرمایید.

چگونه هزینه ماشینکاری CNC را کاهش دهیم؟

اغلب اوقات، پس از تخمین محاسبات هزینه ماشینکاری CNC، ماشینکاری CNC می‌تواند هزینه بسیار کمی برای مشتریان داشته باشد، به خصوص اگر تعداد و زمان انجام سفارش اندک باشد. در اینجا چند روش وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید هزینه ماشینکاری CNC را متناسب با بودجه خود تنظیم کنید:

1- انتخاب مواد مناسب

موادی که برای محصول خود استفاده می‌کنید، یک عامل تعیین‌کننده در هزینه‌های ماشینکاری CNC هستند. قبل از انتخاب مواد برای فرآیند تولید، بهتر است قیمت و زمان ماشینکاری آن‌ها را در نظر بگیرید. زمان ماشینکاری موادی که انتخاب می‌کنید بسیار حائز اهمیت هستند زیرا نرخ ساعتی کارگاه ماشین‌های CNC در فرآیند تولید شما و هزینه‌‌ی نهایی محصول تأثیر می‌گذارند.

2- طراحی بهینه

طراحی در فرآیند تولید نیز یک عامل بسیار مهم در محاسبه هزینه ماشینکاری CNC است. همچنین پیچیدگی طراحی شما طول زمان ماشینکاری محصول را نیز تعیین می‌کند که به نوبه خود بر هزینه‌‌ی نهایی تأثیر می‌گذارد.

برای به حداقل رساندن پیچیدگی طرح خود، می‌توانید قبل از ارسال طرح، سوالات زیر را در نظر بگیرید:

  • آیا طرح من با استفاده از دستورالعمل‌های طراحی برای ماشینکاری بهینه شده است؟
  • آیا همه ویژگی‌های مدل من ضروری است؟ آیا می‌توانم برخی از آن‌ها را حذف یا ساده کنم و در عین حال عملکرد کامل طرح خود را حفظ کنم؟
  • آیا می‌توان طرح من را به چند قسمت تقسیم کرد که برای دستگاه CNC راحت‌تر باشد و سپس مونتاژ کرد؟
  • آیا راهی برای اصلاح طرح من وجود دارد تا نیازی به تنظیمات چندگانه ماشین یا ابزارهای خاص نداشته باشم؟
  • آیا مواد ارزان‌تر یا ماشینکاری آسان‌تر وجود دارد که بتواند الزامات طراحی من را برآورده کند؟

3- برون‌سپاری پروژه

برون‌سپاری پروژه یکی دیگر از راه‌های عالی برای به حداقل رساندن هزینه‌ ماشینکاری CNC است. با این حال، برون‌سپاری پروژه‌ها به شرکت‌های ماشینکاری CNC در کشورهای توسعه‌یافته بسیار گران است. 

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید