چهار دلیل برای استفاده از برش لیزر و خمکاری

آخرین ویرایش می 16, 2022

چرا از برش لیزر و ورقکاری در طراحی خود استفاده کنید؟

برش توسط لیزر تکنولوژی پیشرفته‌ای است که در برش و ساخت بسیاری از قطعات فلزی از آن استفاده می‌شود. روش‌های تولید مانند پرینت سه بعدی، ماشینکاری CNC و قالب‌ تزریق بسیار مرسوم و پرکاربرد هستند. با این وجود، درصد زیادی از سخت‌افزار‌ها، لوازم خانگی، وسایل نقلیه، وسایل الکترونیکی و سایر محصولاتی که ما هر روز با آن‌ها سروکار داریم به وسیله‌ی ورق‌کاری تولید شده‌اند.

در ادامه این مطلب چهار دلیلی که نشان می‌دهد چرا در توسعه و طراحی محصول باید از ورقکاری و برش‌ لیزر استفاده کنیم، می‌گوییم.

برش لیزر در خودرو آفرود
برش لیزر در خودرو آفرود

                       

برش لیزر و مزایای آن

احتمالا به خوبی می‌دانید که برش لیزر کاربرد گسترده ای در صنایع گوناگون دارد. صنعت خودروسازی ازجمله این صنعت‌ها محسوب می‌شود. شاید برایتان جای سؤال باشد که چه دلایلی باعث محبوبیت هر چه بیشتر روش برش لیزری در صنعت شده است و این روش چه مزایایی دارد؟

در ادامه به بررسی مزایای استفاده از برش لیزری برای ساخت قطعات فلزی می‌پردازیم.

1- استحکام، مزیتی برجسته در برش لیزر

استحکام یک قطعه فلزی بسیار بالا است. البته فلز به خودی خود انعطاف پذیر است، اما با فرآیند خمکاری، بدون تغییر وزن می‌توان به استحکام‌ بسیار بالایی دست یافت.

ایجاد یک خم در یک ورق فلزی به طور چشمگیری ممان اینرسی قطعه را در مقایسه با یک ورق فلزی صاف افزایش می‌دهد که در نهایت موجب افزایش استحکام قطعه خواهد شد. این آزمایش را می‌توانید با یک برگ کاغذ انجام دهید!

2- قیمت

روش ورقکاری و برش لیزر در تیراژهای متوسط و بالا بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند. اغلب می‌توان قطعه‌ی مورد نظر را با سایر فرآیندها مانند ماشین‌کاری CNC یا پرینت سه بعدی ایجاد کرد. اما ماشین‌کاری CNC مستلزم آن است که شکل از شمش یا بلوک براده‌برداری شود، که قیمت و زمان بالایی به دنبال خواهد داشت. همچنین، پرینت سه بعدی زمان بالا و وابسته به فناوری مورد استفاده، استحکام فلز ورقکاری را نخواهد داشت.

3- سرعت

در حال حاضر صنعت ساخت قطعات فلزی با زمان طولانی و هزینه‌های بالا شناخته می‌شوند، فبری نکست در حال تغییر این ساختار بوده و سعی دارد ساخت قطعات فلزی را آسان‌تر و در دسترس‌تر کند.

در حال حاضر ثبت سفارش برش لیزر و ورقکاری قطعات فلزی و برش‌لیزر غیر فلزی در سایت فبری نکست امکان پذیر است. زمان‌بندی کوتاه و تجمیع سفارش‎‌ها ساخت را سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر کرده است.

طراحی سریع، نمونه سازی سریع، زمان کوتاه عرضه  و انجام سریع سفارش سری از خدمات ویژه‌ی فبری‌نکست است.

4- مقیاس‌پذیری

خدماتی مانند پرینت سه‌بعدی به دلیل سرعت نمونه‌سازی معروف هستند، اما ورق فلز یک مزیت عمده دارد که چاپ سه‌بعدی از آن بی‌بهره است. این مزیت مقیاس‌پذیری است.

لولای در، لوازم خانگی، ریل کشو. تزئینات ساختمان، قطعات خودرو و تعداد زیادی از کالاهایی که ما هر روزه با آن‌ها سروکار داریم از فلز ساخته شده‌اند. درصد ساخته شده از قطعات پرینت سه‌بعدی تقریباً به طور ناچیز است.

هنگامی که زمان تولید هر چیزی در حجم بالا فرا می‌رسد، برش لیزر و خمکاری مناسب‌ترین روش ساخت هستند. تولید ورق فلزی به دلیل ضایعات محدود آن در حجم بالا بسیار مقرون به صرفه است. حتی برای کاهش هزینه می‌توان قالب های سفارشی طراحی کرد که زمان و هزینه های تولید را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. بنابراین ورق فلزی علاوه بر نمونه‌سازی آسان، سریع و مقرون به صرفه بودن،مسیر آسانی را برای تولید در حجم بالا به وجود آورده است.

ساخت باکس فلزی
ساخت باکس فلزی

   

نتیجه گیری

ما معتقدیم که در حال ورود به عصر دیجیتال صنعتی هستیم. با استفاده از فناوری‌های جدید، اکنون راحت‌تر از همیشه می‌توان قطعات فلزی را برای ساخت سفارش داد. در برش لیزری پرتوی لیزری تابیده‌شده باعث ذوب شدن بخش‌هایی از فلز می‌شود و این کار با دقت مناسب و سرعت کافی انجام می‌شود که درنهایت یک برش بسیار باکیفیت ایجاد می‌شود. استفاده از روش برش لیزری برای ساخت قطعات فلزی که از جزئیات زیادی برخوردار هستند، بسیار مناسب می‌باشد. مزایایی که برش لیزری دارد، باعث شده است تا این تکنولوژی از طرفدارن بسیاری در صنعت برخوردار باشد.

با گذشت زمان، فبری نکست خدمات صنعتی خود را گسترش می‌دهد. سفارش قطعات پیچیده‌تر و دریافت سریع آنها با قیمت و کیفیت مناسب آسان‌تر خواهد بود.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید