ورق کاری چیست؟

آخرین ویرایش جولای 31, 2022

ورقکاری فرآیند شکل دادن ورق‌های فلزی به شکل دلخواه با استفاده از روش‌های ساخت متنوع است. فرآیند تکمیل یک محصول معمولاً شامل مراحل زیادی مانند برش، خمکاری، پرداخت سطح، جوشکاری و مونتاژ است.اغلب اوقات می‌توان از ترکیب انواع روش‌های ساخت برای دستیابی به نتیجه نهایی استفاده کرد. اما می‌توانیم متناسب با هزینه‌ها و نیازها مناسب‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب را داشته باشیم.

انواع فرآیندهای ورقکاری

تولید محصولات فلزی از ورق‌های فلزی با مهندسی CAD شروع می‌شود. پس از ساخت مدل توسط CAD، فرآیندهای لازم ساخت ورق فلز (ورقکاری) جهت تولید قطعه فلزی طی می‌گردد. رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

برش حرارتی

گزینه‌ای مناسب برای برش ورق است. برش لیزری یک روش بسیار سریع و دقیق است که نتایج مطلوب و مناسب را نیز تضمین می کند. از برش پلاسما ممکن است به دلیل سرعت بالای آن در برش مواد ضخیم‌تر استفاده شود و این مزیت تنها در ضخامت‌های بالاتر از 10 میلی‌متر مشهود است. اما برش لیزری کیفیت بالاتری نسبت به برش پلاسما دارد. بنابراین ما پیشنهاد می‌کنیم که از خدمات برش لیزری استفاده نمایید. 

برش مکانیکی

برش پانچی به فرآیندی اطلاق می‌شود که ورق فلز را بدون سوختن یا ذوب برش می‌دهند و هیچ پلیسه‌ای تولید نمی‌شود. در اصل این برش با برش با قیچی یا گیوتین تفاوت چندانی ندارد. برش مکانیکی یک روش عالی و مقرون‌به‌صرفه برای برش ورق‌ها در اندازه‌های مورد نیاز است و این روش هنگامی که نیازی به برش‌های پیچیده نباشد بسیار مطلوب و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.
در برش مکانیکی، یک پانچ، قطعه کار را بر روی یک قالب یا تیغه ثابت فشار می‌دهد؛ فاصله بین آن‌ها به گونه‌ای است که قطعه کار از بین نمی‌رود و باعث برش آن می‌شود.

 

پانچ کردن

پانچ کردن روش دیگری برای برش حفره در یک ورق است. نحوه عملکرد آن اینگونه است که یک پانچ فلزی به ورق برخورد می‌کند و آن را سوراخ می‌کند. این روش برای تولید محصول در تیراژ بالا مناسب است و هزینه قالب آن برای فرآیند‌های تعداد محدود به صرفه نیست.

 

خمش

اکثر قطعاتی که ورقکاری می‌شوند نیاز به خمش دارند. پرس بریک وظیفه خمکاری قطعات ورق فلزی را بر عهده دارد. خمش یکی از سخت‌ترین مراحل ورقکاری است، زیرا بعضی از خم‌ها دارای پیچیدگی هستند. لازم است یک طراح، به خوبی با محدودیت‌های خمش فلزی آشنا باشد.

برس برک مرسوم‌ترین دستگاه در خمکاری فلزات

 

مونتاژ و مجموعه‌سازی

زمانی که می‌خواهید محصولی را بسازید، مونتاژ کردن مرحله نهایی یا یکی مانده به آخر است اگر مونتاژ کردن شامل جوشکاری باشد لازم است قطعات تمیز گردند و سپس پوشش رنگ پودری یا پوشش‌های دیگر انجام شود.

در غیر این صورت، قطعات از قبل با استفاده از روش‌های دیگر، مانند پرچ، پیچ و مهره، پوشش پودری می‌شوند و به هم متصل می‌گردند.

مجموعه سازی قطعات فلزی

 

پوشش رنگ پودری

پوشش پودری فرآیندی است که در آن یک پودر الکترواستاتیک به یک جزء فلزی شارژ شده اعمال می‌شود. هنگامی که هیچ‌گونه الزامات خاصی مانند محیط‌های اسیدی برای ساخت و ساز اعمال نشود، روش پرداخت سطح رنگ پودری ترجیح داده می‌شود.

 

مزایای ورق کاری ورق فلزی

گزینه‌های طراحی ورق فلزی بسیار انعطاف‌پذیر هستند. مشتریان می‌توانند نیاز خود را برای عملکردهای خاصی بیان نمایند. طیف گسترده‌ای از پرداخت‌های سطحی شامل پوشش پودری، رنگ آمیزی، گالوانیزه کردن، آبکاری و . . . برای ساخت فراهم است.

نمونه‌سازی اولیه برای تولید انبوه در فبری‌نکست امکان پذیر است. (سرویس ورقکاری) روش‌های تولید جدید، مانند پرینت سه‌بعدی، در کمترین زمان ممکن نیازهای نمونه‌سازی اولیه را فراهم می‌کنند. با این حال، این روش‌ها فقط به نمونه ‌سازی خاصی محدود می‌‌گردند و سرعت پایین‌تری دارند.

فرآیندهای ساخت ورق فلزی برای انتقال محصول از نمونه‌سازی اولیه تا تولید در مقیاس بزرگ مناسب هستند. ساخت نمونه‌های اولیه با ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز، اصول پایه و انتظارات را برای تعداد بیشتر تعیین و مشخص می‌کند.

مواد فلزی مورد استفاده در ورقکاری

با نگاهی به پیرامون خود به این نتیجه می‌رسیم که ورق کاری کاربردهای فراوانی دارد. لوازم خانگی، سازه‌ها و غیره مواردی از این دست هستند. به همین دلیل می‌توان گفت اکثر محصولات از قطعات ورق فلزی تشکیل شده‌اند.

ورق نورد نورد سرد یا ورق روغنی

نسبتاً ارزان است اما همانطور که از نام آن پیداست، در دمای اتاق نورد می‌شود. فولاد نورد سرد تا ضخامت 3 میلی‌متر وجود دارد و سطح زیبایی دارد.
ورق نورد سرد در لوازم خانگی، مبلمان و محفظه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فولاد نورد گرم یا ورق سیاه

فولاد نورد گرم در حالت گرم تشکیل می شود. با مقایسه فولاد نورد گرم و نورد سرد به این این نتیجه می‌رسیم که نورد گرم امکان شکل‌‌دهی آسان‌تری نسبت به نورد سرد فراهم می‌کند و از لحاظ هزینه نیز مقرون بصرفه‌تر است. همچنین، ورق‌های ضخیم‌تر در فولاد نورد گرم در دسترس هستند. زیرا ورقکاری و شکل‌دهی ورق‌های ضخیم با نورد گرم بسیار آسان‌تر از نورد سرد است.

از طرفی فولاد نورد گرم ابعاد دقیقی ندارد و پس از نورد، فلز سرد و جمع می‌شود و منجر به تجمع تنش می‌شود. این رخداد می‌تواند در اندازه‌گیری‌ها تاثیر بگذارد و آن‌ها را تغییر دهد.

استیل یا فولاد ضد زنگ

ورق های فولادی ضد زنگ در محیط‌های خورنده و مواردی که ترکیب با استحکام بالا دارای اهمیت است عملکرد بسیار مناسبی دارند. از ورق‌های فولادی ضد زنگ در مواردی مانند انواع ابزار جراحی، کارد و چنگال، لوازم آشپزخانه، سینک و غیره استفاده می‌شود.

آلومینیوم

ممکن است استفاده از ورق های آلومینیومی در تولید محصولات به دلیل قیمت بالاتر، برای طراحان مقرون بصرفه نباشد. با این حال، آلومینیوم به دلیل ویژگی‌های برجسته‌اش، در صنعت کاربردهای بسیار زیادی دارد.

آلومینیوم در برابر خوردگی مقاوم است و مهم‌تر از همه، بسیار قوی و سبک وزن است. این امر موجب شده است تا مهندسان از آلومینیوم در صنایع گوناگون به ویژه در صنعت حمل و نقل که در آن هر وزن اضافی منجر به تلفات زیادی می‌شود، استفاده کنند. کالاهای مصرفی گوناگونی مانند تلفن، لپ ‌تاپ و غیره که اغلب دارای بدنه‌‌های بادوام و سبک هستند از آلومینیوم ساخته می‌شوند.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید