نکات مهمی که باید به هنگام طراحی ماشین به خاطر داشته باشید

آخرین ویرایش جولای 19, 2022

احتمال اشتباهات مهندسی در طراحی ماشین همیشه وجود دارد و حتی معروف‌ترین شرکت‌ها هم ممکن است خطا کنند. به همین دلیل، مهندسان باید یک چک‌لیست جامع تهیه کنند تا در هنگام طراحی، با مشکلات کمتری مواجه شوند.

مطمئن شوید که الزامات طراحی ماشین چیست

آنها را یادداشت کنید و در طول فرایند طراحی همیشه جلوی چشم خود نگه دارید. خواسته‌های برآورده شده را خط بزنید و در صورت لزوم موارد جدید اضافه کنید. آن را به‌روز نگه دارید.

حداقل 3 راه‌حل ایجاد کنید

ابتدا فرایند تولید مفهومی محصول را طی کنید تا ایده‌های مختلف زیادی را ترسیم کنید. سپس حداقل روی 3 راه حلی که واقعاً می‌تواند کارساز باشد، تصمیم‌گیری کنید. اگر در پیداکردن راه‌حل‌های خوب مشکل دارید، به لیستی از بهترین وب‌سایت‌ها برای مهندسان مکانیک نگاهی بیندازید. بسیاری از آن‌ها شامل ایده‌های بسیار خوبی هستند که ممکن است به شما در یک طراحی خوب کمک کنند.

فایل‌های CAD خود را به‌صورت منطقی بسازید

این یک نکته مهندسی مهم است. از حداقل امکانات برای ساخت قطعات خود استفاده کنید. یک شفت را می‌توان با استفاده از یک فرمان و یک طرح (گردش) یا برآمدگی‌های متعدد و به دنبال آن پخ‌ها و شعاع‌ها انجام داد. اگر برنامه CAD شما دارای ویژگی شفت است (اینونتور این ویژگی را دارد)، از آن استفاده کنید.

قیمت نسبت به طراحی

بازار طراحی ماشین را بررسی کنید و بر اساس آن قیمت‌گذاری کنید. زیرا ممکن است شما زیباترین ماشین را طراحی کنید اما چون قیمت بالاتری نسبت به رقیب خودتان در نظر گرفته‌اید فروشی نداشته باشید.

زیبایی در طراحی

ظاهر خوب ممکن است مزیت در یک بازار رقابتی باشد. زمانی که مشتری رقم بالایی پرداخت می‌کند طبیعتاً انتظار یک محصول  با ظاهر زیبایی دارد. برای ایجاد لبه‌های صاف و کاهش وزن غیرضروری، به یک سرویس برش لیزر یا پلاسما مراجعه کنید.

ماژولار طراحی کنید

شاید لازم باشد محصول مشابه دیگری بسازید. به آینده نگاه کنید تا بعداً از طرح خودتان پشیمان نشوید. طراحی ماژولار به شما این امکان را می‌دهد که فقط بخشی از مجموعه را به‌روز کنید و بیشترین قسمت از آن را دست‌نخورده باقی بگذارید. همچنین این امکان را به شما می‌دهد که قطعات استاندارد بیشتری در انبار داشته باشید و زمان تحویل شما را کاهش می‌دهد.

قسمت‌هایی را که اغلب باید پوشیده شوند را شناسایی کنید

آنها را با قابلیت تعویض طراحی کنید به‌طوری‌که به‌آسانی در دسترس باشند.

مطمئن شوید که همه چیز می‌تواند مونتاژ شود

پیچ و مهره‌هایی که در طرح شما بسته شده‌اند شاید زیبا به نظر برسند اما آیا کسی می‌تواند با یک آچار به آن برسد؟ یا می‌توان در آن فضای تنگ از تفنگ پرچ استفاده کرد؟ یک اشتباه بسیار رایج که به‌راحتی قابل اجتناب است.

از وزن بیش از حد و نامناسب خودداری کنید

هیچ‌کس نمی‌خواهد برای وزنی که غیرضروری است هزینه اضافی بپردازد. برای تحلیل مقاومت سازه از نرم‌افزار تحلیل المان محدود استفاده کنید. آن محاسبات را به‌صورت دستی بررسی کنید. طراحی خود را براین‌اساس بهینه کنید و نوع فلز مناسب را برای کاربرد خود انتخاب کنید.

یک راه بسیار پیشرفته برای مقابله با این نکته استفاده از نرم‌افزار CAD با امکان ایجاد مدل از طریق طراحی مولد است. این ویژگی اجازه می‌دهد تا استفاده از مواد را به حداقل برسانید، اما محدودیت‌های خود را برای فناوری‌های ساخت مناسب برای تولید قطعه دارد.

تفکر را در اتاق نقشه‌کشی نگه دارید

در صورت استفاده از شکاف‌ها و سوراخ‌ها، قراردادن قطعات در مجموعه جوش می‌تواند تنها یک‌طرفه باشد. در این صورت فقط به ابعاد کلی نیاز است تا نقاشی‌ها به‌راحتی خوانده شوند. هیچ‌کس نباید هنگام نگاه‌کردن به نقشه‌ها قابل‌فهم باشد.

توقف اتلاف وقت در نقشه‌های دقیق

هنگام استفاده از برش لیزر یا برش پلاسما، هیچ نیازی به ابعادی برای طراحی قطعات موردنیاز نیست. وقت خود را روی چیزی که غیرضروری است تلف نکنید (به‌هرحال ابعاد شما باید حذف شود). شما همچنین می‌توانید بر اساس مدل‌های 3D CAD به‌سرعت قیمت برش لیزری را دریافت کنید.

تداخل‌ها را بررسی کنید

این تابع را معمولاً می‌توان در زیر برگه Inspect پیدا کرد. آن را امتحان کنید و ورودی‌ها را با توجه به نیازها تغییر دهید. ساده‌ترین راه برای تشخیص اشتباهاتی که نیاز به برش یا طراحی مجدد دارند.

به مرحله اول طراحی ماشین برگردید

به طراحی خود بادقت نگاه کنید. آیا همه الزامات برآورده شده است؟ ترفندهای کوچک ممکن است بیش از آنچه در آن زمان فکر می‌کردید، روی کل کار اثر گذاشته باشد. حالا اجازه دهید تخیل شما یک‌بار دیگر جریان یابد. آیا در زمستان می‌تواند 30- درجه یا یک‌لایه برف به ضخامت یک متر را تحمل کند؟ آیا می‌تواند از برخورد با لیفت‌تراک جان سالم به در ببرد؟ اگر میانگین سرعت بارگیری مواد 1000 کیلوگرم در ساعت باشد، اما در همان 20 دقیقه اول 1000 کیلوگرم بارگیری شود و در 40 دقیقه بعدی ساکن بماند چه؟

فرایند تولید را به‌خاطر بسپارید

شما می‌توانید تقریباً هر چیزی را در CAD مطابق با نیازهای خود بسازید. البته در واقعیت، ممکن است ساخت قطعات دشوار یا حتی غیرممکن باشد. همیشه جزئیات خود را با درنظرگرفتن فرایند تولید طراحی کنید.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه راهنمای CNC مراجعه فرمایید.

 

 

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید