کدام فلزات و غیرفلزات را می‌توانیم با لیزر برش بدهیم؟

آخرین ویرایش جولای 13, 2022

برش لیزری بدلیل تنوع و تطبیق‌پذیری بالا بسیار محبوب است، و می‌توانند طیف گسترده‌ای از مواد را برش دهند؛ از کاغذ، چوب، چوب پنبه، اکریلیک و فوم گرفته تا انواع مختلف فلزات.

با این حال، برخی از مواد وجود دارند که در این لیست قرار می گیرند، اما هرگز نباید با استفاده از برش لیزری برش داده شوند. پس بیایید بیشتر این احتمالات را بررسی کنیم.

مواد مناسب برای برش لیزری

یکی از بزرگترین مزایای برش لیزر توانایی برش طیف گسترده‌ای از مواد است. در عین حال، شما باید از خواص هر ماده آگاه باشید. برخی از آنها هنگام برش نیاز به توجه بیشتری دارند. در مورد نحوه کار برش لیزری و عملکرد آن در مقاله‌ای به شکل مفصل توضیح دادیم که پیشنهاد می‌کنیم حتما در مورد آن مطالعه کنید.

به یاد داشته باشید، ما در اینجا فقط در مورد مواد صحبت می کنیم. اما جدای از آن، برش لیزری لوله‌ای می تواند طیف گسترده‌ای از پروفیل‌ها و لوله‌های مربعی گرفته تا کانال‌های باز را نیز پوشش دهد.

برش لیزری فلزات

برش لیزری فلزات

 

ضخامت فلز می تواند تا 30 میلی‌متر باشد. با این حال، حداکثر ضخامت به خدمات برش لیزر بستگی دارد. این کار براساس قدرت لیزر و همچنین تخصص اپراتور دستگاه متفاوت است.

چوب

برش لیزری چوب

انواع مختلف چوب از جمله تخته سه لای و ام‌دی‌اف برای برش مناسب هستند. با این حال، باید مراقب روغن‌ها یا رزین‌ها باشید، زیرا آنها خطر آتش گرفتن را دارند.

کاغذ و مقوا

کاغذ و مقوا نیز برای برش لیزری مناسب هستند. این دقیقاً همان روشی است که با استفاده از آن دعوت‌نامه‌ها و کارت پستال‌های زیبا و محبوب ساخته می‌شوند.

پلاستیک

اکریلیک، PMMA و لوسیت همگی پلاستیک‌های شفافی هستند که قابلیت برش دارند. نتیجه بدست آمده از این مواد بسیار با کیفیت خواهند بود، به گونه‌ای که موقع برش، لبه‌ها ذوب می شوند و صیقلی به نظر میرسند.

POM

برش لیزری، یک نوع پلاستیک دیگر را نیز می‌تواند برش دهد. POM یک پلاستیک بسیار کاربردی در بخش مهندسی است که در چرخ دنده‌ها، عناصر هدایت کننده و کشویی، ابزار پزشکی، بسته‌بندی موادغذایی و دیگر تولیدات، کاربرد دارد.

 

آیا دستگاه برش لیزری می تواند شیشه را برش دهد؟

برش لیزری شیشه به دلیل خواص شکننده و انعکاسی آن یک کار به ظاهر غیرممکن است. با این حال، برش‌های لیزری می توانند شیشه را برش دهند.

انعکاس شیشه الزاماتی را برای مشخصات تجهیزات برش لیزری شما ایجاد می‌کند. همچنین کاتر باید دارای سیستم خنک‌کننده باشد. تنها در این صورت است که اپراتور دستگاه می‌تواند کنترل کاملی بر جهت شکستگی در هر مرحله داشته باشد و نتیجه مطلوبی ایجاد کند.

مواد نامناسب برای برش لیزری

اگرچه به نظر می‌رسد با این روش می‌توان تقریباً هر چیزی را برش داد، اما محدودیت‌هایی نیز وجود دارند. عمده موادی که نباید سعی کنید برش دهید پلاستیک‌های مختلف هستند.

PVC

برش پلی وینیل کلرید یا همان PVC منجر به انتشار اسیدها و بخارات سمی می‌شود. این بخارات و اسیدها، هم برای اپراتور دستگاه و هم برای خود دستگاهِ برش لیزری مضر هستند؛ زیرا می‌توانند منبع زنگ‌زدگی و خوردگی باشند. بنابراین، برش پی‌وی‌سی باید به روش‌های مکانیکی باقی‌ بماند.

پلی کربنات

پلی کربنات

برش پلی‌کربنات نازک (زیر 1 میلی‌متر) امکان‌پذیر است. اما حتی این عمل نیز باعث به وجود آمدن تغییر رنگ در بعضی نقاط می‌شود.

در مورد مواد ضخیم‌تر، نباید از برش لیزری استفاده کرد. پلی کربنات اشعه مادون قرمز که لیزرها برای برش مواد استفاده می‌کنند را جذب می‌کند. برش ناکارآمد می‌تواند به یک کابوس تبدیل شود زیرا مواد ممکن است بد رنگ شوند و حتی شروع به سوختن کنند.

ABS

معمولاً، پرتو لیزر به اندازه‌ای داغ است که مواد را تبخیر میکند. البته نه ABS را. ABS تمایل به ذوب شدن دارد و یک قطعه نامرتب و برشی با کیفیتی پایین که واقعاً کسی را راضی نمی‌کند باقی می گذارد.

HDPE

می توانید پاراگراف آخر را بخوانید، زیرا HDPE به لیزرها به روشی مشابه ABS واکنش نشان میدهد.

فوم پلی استرین و پلی پروپیلن

هر دو خیلی راحت آتش می‌گیرند و مشکلات دیگری نیز وجود دارد. منطقی به نظر می‌رسد که با دیدن علامت خطر آتش‌سوزی روی آن‌ها از استفاده از این روش خودداری کنید.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید