مقایسه برش لیزری و واترجت

آخرین ویرایش آگوست 16, 2022

انواع فرآیندهای برش فلز را می‌توان برای ایجاد اجزای فلزی دقیق در اشکال و اندازه‌های مختلف استفاده کرد. در اینجا دو نوع فرآیند برش لیزر و واترجت را بررسی می‌کنیم که فبری نکست برای برآوردن نیازهای پروژه مشتریان خود استفاده می‌کند.

برش لیزری

برش لیزری از یک پرتو لیزر نازک، متمرکز و قدرتمند برای برش یا حکاکی انواع مواد از جمله فلزات خاص و همچنین پلاستیک، چوب و مقوا استفاده می‌کند. این فرآیند منجر به گرم شدن سریع، ذوب شدن و تبخیر مواد غیر ضروری می‌شود. به همین دلیل، برش لیزری به عنوان یک فرآیند تولید کاهشی شناخته می‌شود.

برش لیزری بسیار دقیق است، و اغلب برای برش اشکال پیچیده و سوراخ‌های کوچک بر روی قطعه از این روش استفاده می‌شود.

این روش دارای تلرانس پردازش حدود 0.002 اینچ و حداقل اندازه شکاف برش حدود 0.006 اینچ است. برش لیزری توان ایجاد طرح‌های پیچیده با برش‌ها و حکاکی‌های فوق العاده کوچک را دارد. برش لیزری سریع نیز است و آن را به یکی از کارآمدترین و موثرترین انواع برش فلزات موجود تبدیل می‌کند.

لیزرها می‌توانند مواد نازک تا کمی ضخیم را برش دهند، این مواد معمولاً از 0.12 اینچ تا 0.4 اینچ ضخامت دارند. برش لیزری را می‌توان بر روی انواع فلزات رایج از جمله آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، فولاد ملایم و تیتانیوم استفاده کرد. یک خنک کننده معمولاً در طول فرآیند استفاده می‌شود تا از هر گونه اثرات منفی ناشی از گرمای لیزر جلوگیری شود.

از نظر صنعتی،برش لیزری اغلب برای دستیابی به دقت در کاربردهای صنایع خودروسازی یا هوافضا استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای افزایش ایمنی در حین برش در محیط‌های خطرناک و برای پروژه‌های بزرگ‌تر مانند خلع سلاح هسته‌ای استفاده کرد.

واترجت

برش واترجت نیز یک تکنیک تولید کاهشی است، و از آب تحت فشار متمرکز بر یک نقطه کوچک برای برش مواد استفاده می‌کند؛ اغلب از یک ساینده مانند گارنت برای کمک به برش استفاده می‌کند و در فشارهای بسیار بالا مانند 50000 تا 60000 psi کار می‌کند. مانند سایر ماشین‌های CNC، واترجت‌ها توسط یک برنامه CAD کنترل می‌شوند که مسیر ابزار، سرعت، عمق برش و موارد دیگر را دیکته می‌کند.

مزایای برش واترجت

برش واترجت به دلیل مقرون به صرفه بودن، تطبیق پذیری و کارایی بالایی دارد. این تکنیک به سرعت محبوبیت پیدا کرد زیرا مهندسان و تولید کنندگان، بیشتر از آن به دلیل توانایی اش در برش مواد ضخیم تر استفاده میکنند. برش واترجت، محدودیت‌های زیادی برای برش مواد از نظر سختی و ضخامت آنها ندارد. با توجه به این قابلیت، می‌توان مواد نازک را روی هم چید و چندین قطعه را به طور همزمان برش داد که باعث بهبود کارایی می‌شود.

بسیاری از روش‌های برش صنعتی دیگر می‌توانند دقت خود را در ضخامت ½ اینچ تا 2 اینچ از دست بدهند و فقط روی یک زیرمجموعه خاص از مواد کار کنند؛ در حالی که یک واترجت قادر است تا 15 اینچ از یک ماده قوی مانند فولاد ضد زنگ را به طور دقیق برش دهد. این امر، نیاز به عملیات برش یا ماشین‌کاری ثانویه را برای چندین نوع پروژه مختلف با استفاده از مواد مختلف محدود می‌کند و در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.

برای برش و شکل دادن بسیاری از مواد نیاز به گرما است. برخی نیز به محیط‌های ماشین‌کاری با حرارت کم نیاز دارند تا از مسائل رایج مانند ذوب، تاب برداشتن، تغییر رنگ، سایش ابزار، خوردگی شدید یا عدم دقت ابعادی جلوگیری شود. برش واترجت یک فرصت منحصر به فرد برای برش مواد بدون ایجاد حرارت است و آن را برای برخی مواد ایده‌آل می‌کند. با توجه به کیفیت و توانایی آن در برش مواد ضخیم، می‌توان از برش واترجت برای برش تقریباً هر ماده آلی یا معدنی استفاده کرد.

آلومینیوم، برنج، مس، فولاد و تیتانیوم همگی فلزات رایجی هستند که واترجت‌ها می‌توانند به طور یکپارچه از میان آن‌ها برش دهند. علاوه بر این، سایر مواد صنعتی محبوب مانند پلاستیک، لاستیک، چوب، کاشی، سنگ یا شیشه نیز می‌توانند تحت برش واترجت قرار گیرند.

مقایسه برش لیزری و واترجت 

اکنون که این دو نوع برش محبوب فلز را توضیح دادیم، کدام یک برای پروژه بعدی شما ایده‌آل‌تر است؟ لیست ملاحظاتی را که به تعیین روش مورد استفاده برای برنامه خاص شما کمک می‌کند را در زیر بیابید.

هر دو در پروژه‌هایی که در صنایع گسترده هستند بسیار کارآمدند. با این حال، هر کدام در سناریوها و برای مواد مختلف عملکرد بهتری دارند.

برش لیزری می‌تواند سریع‌تر و با دقت بیشتری نسبت به برش واترجت برش دهد. لیزرها همچنین قادر به حکاکی و برش مواد هستند، در حالی که واترجت‌ها فقط قادر به برش هستند. به این دلایل، برش لیزری اغلب برای برش یا حکاکی فلزات نازک‌تر تا متوسط ​​با زمان چرخش سریع‌تر انتخاب می‌شود.

با این حال، سخت شدن قطعه کار یک نگرانی در مورد برش لیزری است، زیرا این فرآیند گرما را به قطعات وارد می‌کند. این عمل محدوده موادی را که می‌توان با لیزر برش داد، محدود می‌کند و تمام فلزات بسیار بازتابنده را از لیست احتمالات حذف می‌کند.

برش واترجت به تطبیق‌پذیری بیشتر و توانایی کار با تعداد بیشتری از مواد های مختلف، شناخته شده است. همچنین می‌تواند مواد بسیار ضخیم‌تری را نسبت به برش لیزری، از جمله ضخامت‌های تا 2 اینچ، برش دهد، در حالی که حداکثر ضخامت لیزرها حدود 0.4 اینچ است.

با این حال، پتانسیل ایجاد لایه لایه شدن، جدا شدن پوشش یک ماده از بستر آن را دارد. برش واترجت دقت کمتری نسبت به برش لیزری دارد، که حداقل اندازه شکاف برش حدود 0.2 اینچ، در مقایسه با حداقل اندازه 0.006 تولید شده توسط برش لیزری می باشد. این باعث می‌شود که برش واترجت برای قطعاتی که از مواد ضخیم‌تر استفاده می‌کنند و به دقت کمتری نیاز دارند، ایده‌آل باشد و فلزات در هنگام گرم شدن بیشتر تاب می‌خورند.

تولید و طراحی در فبری نکست با دقت بالا

فبری نکست متعهد به ارائه قطعات فلزی با کیفیت بالا و خدمات عالی به مشتریان خود در چندین صنعت از جمله مواد غذایی، نوشیدنی، لبنیات، راه‌آهن و حمل و نقل، خودروسازی و … است. فبری نکست با ارائه هر دو قابلیت برش لیزری و برش واترجت می‌تواند هر پروژه ماشینکاری، ساخت یا جوشکاری سفارشی را با دقت بالا و تحویل به موقع انجام دهد.همین امروز با یکی از کارشناسان ما تماس بگیرید تا در مورد اینکه چگونه فبری نکست می‌تواند قطعات فلزی دقیق را برای هر برنامه کاربردی ارائه دهد، صحبت کنید.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید