مزایای استفاده از پوشش پودری در قطعات صنعتی

آخرین ویرایش آگوست 2, 2022

فبری‌نکست اخیراً سیستم پوشش پودری را به عنوان فرآیند پایانی در خدمات خود قرار داده است، تا از این طریق کنترل بیشتری بر فرآیند ساخت قطعات طراحان داشته باشد. با ارائه خدمات رنگ پودری، می‌توانیم در زمان و هزینه های مرتبط با برون سپاری دوباره‌ی خدمات، صرفه جویی کنیم و خطر آسیب دیدن قطعات در حین حمل و نقل را کاهش دهیم. برخی از طراحان و مهندسان تصمیم به رنگ آمیزی یا پوشش پودری قطعات خود می‌کنند، در این مقاله از مزایا و محدودیت‌های رنگ پودری صحبت خواهد شد.

پوشش یا رنگ پودری چیست؟

پوشش پودری یک فرآیند پوششی خشک است که بر روی قطعات فلزی استفاده می شود. هنگامی که این پرداخت سطح توسط اپراتور‌‍های باتجربه انجام شود، پوششی بادوام خواهد داشت. چندین مرحله لازم است تا پوشش قوی و بادوام ایجاد شود.

برای چسبیدن پوشش پودری به زیرلایه، اجزا باید به درستی از قبل آماده‌سازی شده باشند. زیرسازی ضعیف باعث پوسته پوسته شدن و کنده شدن رنگ می‌شود که نتیجه‌ی، چسبندگی ضعیف رنگ به فلز است. اگر روی قطعه فلزی زنگ زدگی، خط و خش یا کثیفی و روغن وجود داشته باشد، پودر به جای زیرلایه، به این آلاینده ها می چسبد و منجر به پوسته پوسته شدن و کنده شدن رنگ می شود. برخی از شرکت ها قطعات را سندبلاست می کنند تا آنها را آماده رنگ‌آمیزی کنند.

بعد از آماده‌سازی، قطعه از طریق کانوایر به داخل کوره برده می‌شود تا رطوبت باقی‌مانده از بین برود. پس از خنک شدن، هر سوراخ رزوه شده یا سایر مناطقی که نباید پوشش داده شوند، پوشانده می شوند.

پس این مرحله، قطعه وارد قسمت پاشش رنگ پودری می شود. رنگ پودری حاوی مخلوطی از رزین، رنگدانه، عوامل پخت و سایر مواد افزودنی است. پوشش به صورت الکترواستاتیک اعمال می شود. هنکامی‌که پودر از نازل خارج و به سمت قطعه پرتاب می شود بار منفی دارد و قطعه بار مثبت دارد.

پس از انجام فرایند، قطعات باید خشک شوند. زمان و دمای پخت برای یک پوشش بسیار مهم است. خوشبختانه، این نوع پوشش صد درصد توانایی پخت بیش از حد را دارد، به این معنی که زمان را می‌توان بدون آسیب رساندن به نتیجه دو برابر کرد. با این حال، در پوشش پودری باید مراقب پخت بیش از حد بود، گرم شدن زیاد یک قسمت منجر به شکننده شدن سطح و تغییر رنگ می‌شود.

پوشش پودری در قطعات صنعتی

قطعات برای انتقال به محفظه برای انجام پرداخت سطح پ.شش پودری

آیا پوشش پودری از رنگ آمیزی بهتر است؟

پوشش پودری با رنگ آمیزی عادی متفاوت است و هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. یک روکش پودری که به درستی زیر‌سازی شود، قوی تر و انعطاف پذیرتر از رنگ است و همچنین بادوام‌تر و ماندگاری مناسبی دارد. با این حال، برای برخی از قطعات نمی توان بکار برد .

برخی از قطعات نیاز به یک پوشش بسیار نازک دارند، به سختی می‌توان آن را با رنگ پودری به دست آورد. همچنین، اگر قطعه قابل گرم کردن نباشد، رنگ آمیزی مناسب تر است. بعضی از مشتریان بدلیل برخی الزامات، رنگ آمیزی را به ترجیح می‌دهند.

اصلی ترین مزایای پوشش پودری

  1. نوع سطح

پوشش پودری تقریباً در هر رنگی وجود دارد و می تواند یک روکش یکنواخت و بدون عیب را ارائه دهد که به سختی با رنگ مرطوب به دست می آید. رنگ پودری می‌تواند به صورت چرمی، چکشی و بافتی دیگر وجود داشته باشد.

  1. ماندگاری

پوشش پودری سطحی بسیار بادوامی ایجاد می کند. در صورت زیرسازی صحیح، در برابر ترک خوردگی مقاومت می کند.

هنگام ساخت قطعه با فبری‌نکست، مطمئن باشید که ما با کاربرد قطعات شما آشنایی کامل داریم و میتوانیم بهترین پرداخت سطح را به شما ارائه دهیم.

  1. مقرون به صرفه بودن

پوشش پودری گزینه ای مقرون به صرفه برای بسیاری از محصولات است. هزینه‌ی رنگ پودری به طور قابل توجهی ارزان تر از رنگ است، روکش بادوام است و به اندازه یک سطح رنگ آمیزی نیازی به بازسازی ندارد. و در نهایت، زمان خشک شدن بسیار سریعتر است.

در صورت نیاز به انجام خدمات ساخت قطعات به فبری‌نکست اعتماد کنید

اگر پروژه شما نیاز به ورقکاری، ماشینکاری، جوشکاری و یا خدمات مونتاژ داشته باشد، فبری‌نکست همه‌ی این نیاز‌ها را توسط یک پلتفرم پوشش می‌دهد.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید