ماشین‌کاری CNC، هرآنچه باید در مورد ماشین‌کاری CNC بدانید

آخرین ویرایش ژانویه 2, 2023

ماشین‌کاری CNC یک فرآیند مهم در صنعت تولید است که از کامپیوتر برای کنترل ماشین‌های برش و فرز به صورت خودکار استفاده می‌کند. از طریق این روش می‌توان قطعات بزرگی از مواد خام مانند فلز، چوب و پلاستیک را برش داد. این روزها اکثر قطعات ماشین‌کاری با استفاده از ماشین آلات CNC ساخته می‌شوند، زیرا برش از طریق سی ان سی دقت بسیار بالاتری دارد. در این بررسی به طور کامل در مورد ماشین‌کاری CNC، مزایا، کاربردها و سایر موارد صحبت می‌کنیم.

CNC چیست؟

کنترل عددی کامپیوتری (Computer Numerical Control) یا CNC یکی از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین فرآیندهای خودکار در تولید قطعات است. این فناوری از طریق ماشین‌های سی ان سی به کسب و کارها و افراد کمک می‌کنند تا علاوه بر آسان‌تر کردن بازرسی و کنترل فرآیندهای تولید، خطاهای انسانی را نیز کاهش دهند. از سی ان سی برای طراحی دیجیتالی یک محصول و تولید نهایی قطعات استفاده می‌شود.

شما می‌توانید طرح دیجیتالی مورد نظر را با وارد کردن دستی آن در رایانه ایجاد کنید یا این امکان را دارید که از یک برنامه CAM برای اسکن یک نمونه اولیه و ایجاد طرح بهره ببرید. با هر روشی که طراحی می‌کنید، کامپیوتر از طرح شما برای برش قطعات استفاده خواهد بود.

فناوری سی ان سی برای موارد زیر کاربرد دارد :

·  برشکاری

·  تراشکاری

·  برش پلاسما

·  ماشینکاری تخلیه الکتریکی

·  برش واترجت

·  پانچ

·  حفاری (دریل کردن)

·  برش لیزری

ماشین‌کاری CNC چیست؟

ماشین‌کاری CNC یک تکنیک تولید کامپیوتری است که از طریق کدها و قابلیت‌های نرم افزاری برای تنظیم عملکرد ماشین آلات کار می‌کند. هر یک از این ماشین آلات را می‌توان برای برش، شکل دهی و ساخت قطعات برای نمونه‌های اولیه (پروتوتایپ) و محصولات نهایی استفاده کرد. ماشین‌کاران CNC به دلیل مهارت‌های خود در زمینه سیستم‌های مکانیکی، ریاضیات و درک تخصصی نقشه‌های فنی، مجموعه‌ای متنوع از اجزای فلزی و پلاستیکی را تولید می‌کنند.

تفاوت ماشین‌کاری CNC و ماشین کاری دستی

در ادامه به تفاوت ماشین‌کاری CNC و فرز دستی اشاره می‌کنیم:

·  اسپیندل (دوک) در یک ماشین CNC ثابت است و میز می‌تواند به موازات محور دوک برای فرآیند برش حرکت کند. در یک ماشین فرز دستی، دوک بر محور خود می‌چرخد و کاترها در آن نگه داشته می‌شوند.

·  ماشین‌کاری CNC توسط کنترل کننده عددی کار می‌کند. بنابراین، قطعات با دقت بیشتری بریده می‌شوند. اما دستگاه برش دستی با عملیات دستی و توسط اپراتور کار می‌کند. در نتیجه، میزان خطا در روش دستی بیشتر است.

·  روند کار ماشین‌کاری CNC سریع‎تر از ماشین کاری دستی است، بنابراین می‌توان قطعات بیشتری را در مدت زمان کمتری ساخت.

·  ماشین‌های سی ان سی می‌توانند به طور خودکار ابزار را تغییر دهند تا کارایی عملیاتی افزایش یابد. ماشین‌های دستی فقط می توانند ابزار را به صورت دستی تغییر دهند.

·  ساختار دستگاه CNC با دستگاه برش دستی متفاوت است. محور Z دستگاه CNC می‌تواند بالا و پایین حرکت کند، در حالی که دستگاه دستی دارای یک میز کار است که برای انجام کار بالا و پایین می‌رود.

·  دستگاه سی ان سی یک عملکرد سه محوره دارد. همچنین می‌تواند به یک عملکرد چهار محوری و پنج محوری گسترش یابد. ماشین کاری دستی فقط می‌تواند در دو محور کار کند.

·  از آنجایی ماشین‌های سی ان سی از طریق کنترل کامپیوتری کار می‌کنند، حتی اگر قطعات زیادی تولید کنند، اندازه و سطح همه قطعات یکسان هستند. اما ماشین‌های دستی نمی توانند این کار را انجام دهند.

·  ماشین‌کاری CNC می‌تواند چندین دستگاه را به فعالیت وادار کند اما ماشین دستی فقط می‌تواند با یک ماشین کار کند. در نتیجه، میزان تولید قطعات توسط سی ان سی بیشتر از مدل دستی است.

·  افراد عادی می‌توانند با ماشین‌های دستی کار کنند اما ماشین‌های CNC برای تکمیل عملیات به مهندسان و متخصصان آموزش دیده نیاز دارند.

مزایای ماشین‌کاری CNC

1- افزایش بهره وری در ماشین‌کاری CNC

ماشین‌کاری CNC بهره وری را افزایش می‌دهد زیرا بیشتر به یک سیستم کامپیوتری متکی است تا تلاش و قابلیت‌های دستی! دستگاه سی ان سی از طریق عملیات تولید خودکار می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد. برنامه‌های کامپیوتری همچنین می‌توانند مواردی مانند سرعت برش، ترتیب عملیات و استفاده از مواد مختلف را به روشی بسیار هوشمندانه بهینه کنند.

چند نکته برای افزایش بهره وری در فرآیند ماشین‌کاری CNC هنگام برون سپاری قطعات سی ان سی:

·  برای قطعات پیچیده ماشین‌کاری CNC، فقط چند قطعه خام از مواد را ماشین‌کاری در نظر بگیرید تا از مراحل نصب اضافی و زمان بیش از حد جلوگیری کنید.

·  اگر از ماشین‌کاری CNC استفاده می‌کنید، از سیستم خنک کننده فشار بالا یا پوشش‌هایی برای نگهدارنده ابزار استفاده کنید تا عمر ابزار خود را افزایش دهید.

·  خط تولید محصولات را از مواد اولیه گرفته تا بازرسی نهایی سازماندهی کنید. این کار با استفاده از تکنیک هایی مانند کانبان، 6S یا تولید ناب قابل انجام است. این روش‌ها به مجموعه‌ای از پروژه‌های کوچکتر تقسیم می‌شوند تا به بهبود عملیاتی کمک کنند.

·  بازخورد طراحی برای قابلیت تولید (DFM) را دنبال کنید تا میزان بهره وری در تولید قطعات CNC را افزایش دهید. کارشناسان ماشینکاری می‌توانند نکاتی را به شما ارائه دهند که زمان لازم برای ماشینکاری قطعات را کاهش می‌دهد و در زمان و هزینه شما صرفه جویی می‌کند.

2- حداقل هدر رفت مواد در ماشین‌کاری CNC

با استفاده از برنامه‌های نرم افزاری CAD/CAM، فناوری ماشینکاری سی ان سی می‌تواند با تعیین بهترین مسیرها، مراحل تکمیل و زمان‌های تولید یک محصول را افزایش می‌دهد. برنامه‌های شبیه سازی CNC همچنین به تعیین بهترین تکنیک‌های ماشین کاری قبل از برش جهت کاهش هدر رفت مواد و ضایعات کمک می‌کند.

اگر هدف شما استفاده کارآمد از مواد و کاهش ضایعات است، یک رویکرد پایدار برای ماشین‌کاری CNC در نظر بگیرید. با داشتن یک رویکرد پایدار می‌توانید رضایت مشتری را افزایش دهید و به سوددهی برسید.

3- نیروی انسانی کمتر در ماشین‌کاری CNC

ماشینکاری سی ان سی در تولید با حجم بالا و حجم کم، نسبت به روش‌های تولید دستی به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد. در نتیجه، هزینه‌های نیروی کار و هزینه‌های ماشین‌کاری CNC به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد. به این ترتیب، شما فقط به نیروهای کاری متخصص و باتجربه نیاز خواهید داشت که بر عملیات تولید نظارت کنند.

چند تکنیک برای کاهش نیروی انسانی جهت ساخت قطعات CNC:

·  پیچیدگی اتصالات مورد نیاز برای قطعات خود را کاهش دهید زیرا این امر باعث کاهش نیروی انسانی مورد نیاز برای راه اندازی و نصب قطعات می‌شود.

·  تا جایی که ممکن است مراحل ساخت را کاهش دهید تا میزان پردازش قطعات CNC کاهش پیدا کنند.

·  قطعات کوچکتر و قطعات سفارشی هزینه بیشتری از نظر نیروی انسانی دارند، بنابراین برای کاهش هزینه‌های هر قطعه، حجم بیشتری از قطعات را ماشین کاری کنید.

4- افزایش سودآوری در ماشین‌کاری CNC

یکی از ویژگی‌های کلیدی ماشین‌های CNC این است که عملیات مداوم و قابل تکرار را امکان پذیر می‌کند. خروجی حاصل این فرآیند به شدت افزایش می‌یابد. همچنین، تکنیک ماشینکاری سی ان سی یک روش ساخت با نظارت کم است. ماشین‌ها می‌توانند بدون مکث به کار خود ادامه دهند. در این روش تولید حجم زیاد یا تولید در حجم کم دارای مزایای اقتصادی زیادی برای کسب و کار است.

ویژگی‌هایی که ماشین‌کاری CNC را مقرون به صرفه‌تر از تکنیک‌های معمولی می‌کند:

·  ماشین‌های سی ان سی به چندین نوع تجهیزات یا جابجایی بین ابزارها نیاز ندارند. این امر امکان انتقال سریع بین فرآیندهای ماشینکاری را فراهم می‌کند. زمان برای راه اندازی کاهش می‌یابد و توان عملیاتی افزایش پیدا می‌کند.

·  حسگر های موجود در دستگاه‌های CNC به افزایش دقت و قابلیت اطمینان کمک می‌کنند. با استفاده از این حسگرها می‌توان فرآیند ماشینکاری را برای تولید قطعات با کیفیت بالاتر و در عین حال صرفه جویی در هزینه‌ها بهینه کرد.

·  ماشین‌های CNC می‌توانند زمان تحویل محصول به مشتری را کوتاه کنند و در هزینه‌های نیروی کار صرفه جویی نمایند. این امر باعث رقابت بیشتر بین کارگاه‌ها و برندها در بازار خدمات ماشینکاری و افزایش درآمد و سودآوری می‌شود.

ماشین‌کاری CNC در چه صنایعی کاربرد دارد؟

دقت عملیات ماشین‌کاری CNC امکان تولید انبوه قطعات باکیفیت را برای صنایعی که دارای استانداردهای دقیق هستند را فراهم می‌کند. صنایعی که می‌توانند از فواید ماشین کاری سی ان سی بهره مند شوند، عبارتند از:

·  خودروسازی: ماشینکاری فلز اکسترود در جعبه دنده، سیلندر، محور (اکسل)، سوپاپ و سایر اجزای صنعت خودرو

·  هوافضا: ماشینکاری پانل‌های دسترسی به سوخت، اجزای جریان سوخت و اجزای ارابه فرود

·  پزشکی: ابزار جراحی، ارتز، محفظه‌های الکترونیکی و ایمپلنت در صنعت پزشکی

·  رباتیک: صنعت رباتیک دارای استانداردهای سختگیرانه‌ای برای تولید قطعات با دقت بالاست. از این رو، ماشین‌کاری CNC بهترین روش برای تولید قطعات مخصوص صنعت رباتیک است.

ماشینکاری سی ان سی برای طراحی، توسعه، نمونه سازی و تولید محصولات مصرفی زیر نیز کاربرد دارد:

·  اسباب بازی

·  لوازم خانگی

·  لوازم الکترونیکی

·  بسته بندی

محدودیت‌ها و معایب ماشین‌کاری CNC

در حالی که ماشینکاری سی ان سی دارای چندین مزیت بالقوه است اما با محدودیت‌هایی نیز همراه هستند. بررسی معایب می‌تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند. در ادامه به محدودیت‌ها ماشین‌کاری CNC اشاره می‌کنیم:

1- هزینه عملیاتی

یکی از شکایات رایج در فرآیند ماشین‌کاری CNC هزینه آن است. ماشین کاری سی ان سی ممکن است گرانتر از روش‌های دیگر باشد اما دقت و کیفیت محصولات تولید می‌تواند هزینه بالا را جبران کند. تغییر ویژگی‌های درخواستی می‌تواند هزینه پروژه شما را کاهش دهد. برخی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید تا پروژه تولید قطعات از طریق ماشینکاری سی ان سی را مقرون به صرفه‌تر کنید، شامل ساده نگه داشتن پروژه، کاهش نیاز به دیوارهای بسیار نازک روی قطعات و افزایش تلرانس است.

2- محدودیت‌های اندازه

یکی از مزایای تولید دستی، توانایی ماشینکار در دستکاری بخش بزرگی از عملیات ماشین کاری است. برای برخی از پروژه‌های ماشین‌کاری CNC، اندازه گیری قطعه‌ای که ماشینکاری کرده‌اید ممکن است محدودیت‌هایی داشته باشد. اندازه محفظه و مسافتی که ابزارها طی می‌کنند، اندازه قطعه‌ای مورد نیاز برای ماشین کاری را تعیین می‌کنند.

مسافت‌های مربوط به ابزارها معمولاً در امتداد محورهای X، Y و Z اندازه گیری می‌شوند. با این حال، برخی از ماشین‌ها ممکن است بر روی چهار یا پنج محور کار کنند. حتی اگر اندازه قطعه متناسب با ناحیه کار عملیاتی باشد، قطعات بزرگ مشکلات دیگری دارند که ممکن است استفاده از ماشین‌کاری CNC را چالش برانگیز کند. اندازه قطعه ممکن است بر دقت ابزار کار تأثیر بگذارد. وزن اضافی می‌تواند فشار بیش از اندازه بر روی مواد وارد کند و احتمال اعوجاج قطعات را افزایش دهد.

برای تکمیل فرآیند تولید باید مطمئن شد که ابزارهای ماشینکاری در موقعیت درستی برای شروع عملیات قرار بگیرند. موقعیت درست نسبت به طراحی و اندازه قطعه تعیین می‌شود. همچین ممکن است ماشین‌کاری CNC برای قطعات بسیار بزرگ یا دست و پا گیر مناسب نباشد. از آنجایی که امکانات و تجهیزات لازم برای ساخت قطعات بزرگ از طریق دستگاه‌های سی ان سی وجود داشته باشد اما هنگام درخواست قیمت یا اطلاعات سفارش خود، همیشه در مورد محدودیت‌های اندازه سوال کنید.

3- خطای اپراتور

در حالی که خطای اپراتور می‌تواند باعث ایجاد مشکل در دقت قطعه ماشینکاری شود، می‌توانید برای جلوگیری از این مشکلات اقداماتی انجام دهید. ابتدا از فروشنده یا افراد متخصص در مورد اینکه نحوه دریافت حداکثر دقت از دستگاه سوال کنید. ثانیاً، فروشگاه باید صحت محصولات تولیدی را تأیید کند تا مطمئن شوید که اطلاعات مطابق با انتظارات شما هستند.

شرکت تولیدی که انتخاب می‌کنید باید در تمام مراحل پروژه با شما همکاری کند. شرکت باید در ایجاد نقشه CAD، انتخاب مواد، دریافت تاییدیه برای طراحی، ایجاد نمونه اولیه و ساخت کل سفارش به شما کمک کند. این مراحل به جلوگیری از خطاهای احتمالی کمک می‌کنند. در حالی که خطای انسانی در ماشین‌کاری CNC بسیار کمتر از ماشینکاری دستی است اما اشتباه شاید رخ دهد. بنابراین به دنبال شرکت‌هایی که باشید که در کار خود بسیار دقیق هستند.

انواع دستگاه‌های CNC

در ادامه به انواع دستگاه‌های CNC اشاره می‌کنیم:

1- دستگاه برش CNC

CNC رایج‌ترین انواع دستگاه‌های سی ان سی هستند. این دستگاه‌ها یک ابزار برش چند تیغه‌ای دارند که به یک دوک متصل هستند و برای چرخش با سرعت بالا در برابر یک قطعه کار ثابت به کار گرفته می‌شوند. دستگاه‌های برش CNC برای ایجاد سوراخ‌ها، برش‌های زاویه‌دار، سوراخ‌های خارج از مرکز و ویژگی‌های پیچیده دیگر ایده آل هستند.

2- روتر CNC

روترهای CNC یا ماشین‌های مسیریابی بسیار شبیه به دستگاه‌های برش CNC هستند. این ماشین‌ها از یک ابزار برش چند تیغه‌ای استفاده می کنند که در مقابل قطعه کار می‌چرخد تا اشکال مورد نظر را ایجاد کند. با این حال، دستگاه‌های برش سی ان سی معمولاً برای فلزات سخت و مواد صنعتی استفاده می‌شوند اما روترهای CNC برای برش مواد نرم‌تر و ظریف‌تر مانند پلاستیک، چوب و فوم مناسب‌تر هستند.

3- تراش CNC

تراش‌های CNC یا ماشین‌های تراشکاری با دستگاه‌های برش و روترهای CNC شباهت‌هایی دارند. این ماشین‌ها چاک و دوک دارند و به فناوری سی ان سی متکی هستند. چاک و دوک در ماشین‌های تراش CNC، قطعه کار را در مقابل یک ابزار برش ثابت نگه می‌دارند و سپس آن را می‌چرخانند. این ماشین‌ها معمولاً دارای پیکربندی سه محوره هستند و می‌توانند به تلرانس‌هایی تا 4± میکرومتر دست یابند. بنابراین، این دستگاه‌ها برای ماشینکاری اشکال پیچیده استوانه‌ای ایده آل هستند.

4- برش لیزری CNC

برش‌های لیزری CNC از نظر شکل یا ویژگی‌ها شبیه به دستگاه برش سی ان سی هستند اما در عملیات برش تفاوت‌هایی دارند. پرتو لیزر ستونی از نور با شدت بالا است. هنگامی که پرتو لیزر روی قطعه کار متمرکز می‌شود، قطعه کار را ذوب می‌کند تا برش ایجاد شود. فناوری سی ان سی با کنترل حرکات سر پرتو لیزر به ساخته شدن قطعه کمک می‌کند. برش لیزری CNC سطح بالایی از دقت را در برش ارائه می‌دهد و برای برش طیف گسترده‌ای از مواد از جمله فلزات، پلاستیک‌ها و چوب‌های سفت عالی هستند.

5- دستگاه‌های برش پلاسما CNC

دستگاه‌های برش می‌توانند عملیات برش با استفاده از مشعل پلاسما انجام دهند. این دستگاه پلاسمای پرقدرت یا گاز شارژ شده تولید می‌کند که می‌تواند به دمای 20 هزار درجه سانتی‌گراد برسد. این مقدار عظیم انرژی گرمایی می‌تواند هر ماده‌ای را تا زمانی که رسانای الکتریکی باشد، برش دهد.

6- ماشین تخلیه الکتریکی (EDM)

ماشین‌های تخلیه الکتریکی CNC که به عنوان ماشین‌های جرقه‌ای نیز شناخته می‌شوند، از جرقه‌های الکتریکی ناشی از یک ابزار فلزی برای برش قطعه کار استفاده می‌کنند. ماشین‌های تخلیه الکتریکی مانند ماشین‌های برش پلاسما، نیاز دارند که قطعه کار رسانای الکتریکی باشد. این نیاز بسیار سختگیرانه است زیرا ابزار فلزی به عنوان یک الکترود عمل می‌کند و فقط می‌تواند مواد رسانای الکتریکی را متلاشی کند. ماشین‌های EDM برای ماشینکاری و ویژگی‌های زاویه‌دار در فلزات سخت مانند فولاد پر کربن و فولاد مناسب هستند.

7- برش واتر جت CNC

برش واترجت CNC از جت‌های آب پرفشار (یا مخلوطی از آب و یک ماده ساینده) برای برش مواد استفاده می‌کند. فناوری کنترل عددی کامپیوتری می‌تواند حرکت واترجت را برای تولید قطعه نهایی مورد نظر کنترل کند. برش واتر جت CNC کاملاً شبیه برش‌های پلاسما و لیزر سی ان سی هستند، به این معنا که به ماشین ابزار نیاز ندارند. برخلاف برش پلاسما و لیزری، برش‌های واترجت CNC برای موادی با مقاومت حرارتی (مستعد ذوب شدن) پایین مانند آلومینیوم و پلاستیک مناسب هستند.

8- دستگاه سنگ زنی CNC

دستگاه سنگ زنی CNC دارای چرخ های هستند که مواد را از قطعه کار جدا می‌کنند تا محصولی مطابق با مشخصات تولید شود. این ماشین‌ها همچنین سیستم‌های کنترل حرارتی هوشمند دارند که دمای چرخ سنگ زنی را بررسی کرده و تغییراتی را که ممکن است بر دقت قطعات ماشینکاری شده تاثیر بگذارد، جبران می‌کنند. همین امر باعث شده است تا دستگاه سنگ زنی سی ان سی برای تولید قطعات با دقت بالا مانند شفت‌های انتقال، میل بادامک و سایر قطعات پیچیده ایده آل هستند.

9- ماشین آلات دریل CNC

ماشین‌های دریل CNC کاملاً شبیه ماشین‌های سنتی هستند. این دستگاه‌ها از یک ابزار برش دوار برای ایجاد سوراخ در یک قطعه کار ثابت استفاده می‌کنند. با این حال، از آنجایی که ماشین‌های دریل CNC به فناوری سی ان سی متکی هستند، دقیق‌تر از ماشین‌های دریل سنتی هستند. به عنوان مثال، ماشین‌های دریل سی ان سی می‌توانند حفره‌هایی با تلرانس‌هایی به اندازه 0.001 ± میلی‌متر ایجاد کنند. از این دستگاه می‌توان برای کار روی فلزات، پلاستیک و چوب استفاده کرد.

10- دستگاهCNC  شش محوره

محور یک دستگاه CNC می‌تواند تعداد جهت‌های مستقلی که ابزار برش CNC برای تولید یک قطعه حرکت دهد را توصیف می‌کند. به عنوان مثال، یک دستگاه سی ان سی سه محوره معمولاً در امتداد محور X (عمودی)، محور Y (افقی) و محور Z (عمق) عمل می‌کند تا قطعه کار را تولید کند. با این حال، فناوری ماشین‌های CNC با شش محور در سال‌های اخیر توسعه یافته است. این دستگاه‌ها حرکت خطی سه محوره ماشین‌های سه محوره را با چرخش حول محورهای X، Y و Z ترکیب می‌کنند. این کار امکان ماشینکاری قطعات پیچیده را فراهم می‌کند.

مراحل ساخت قطعه با ماشین‌کاری CNC

ما می توانیم فرآیند ماشینکاری سی ان سی را به پنج مرحله مجزا به شرح زیر تقسیم کنیم:

1- ایجاد طرح‌های دو بعدی و سه بعدی

اولین مرحله از فرآیند ماشین‌کاری CNC این است که نقشه‌های دوبعدی و سه بعدی قطعه خود را با استفاده از طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) یا نرم افزارهای ساخت به کمک کامپیوتر (CAM) مانند سالیدورکس (SolidWorks) و اتودسک اینورتور (Autodesk Inventor) ایجاد کنید. هنگام ایجاد نقشه‌های دوبعدی و سه بعدی باید تمام ویژگی‌های دارای تلرانس و الزامات خاص را مشخص کنید.

2- ذخیره طراح‌ها با فرمت‌های سه بعدی CAD

فرمت STEP که گاهی اوقات فرمت STP نامیده می‌شود، به عنوان بهترین فرمت فایل برای به اشتراک گذاری مدل‌های سه بعدی در نظر گرفته می‌شود. بدین دلیل که فرمتی خنثی است و متعلق به هیچ فروشنده نرم افزار 3D CAD نیست.در نتیجه تیم توسعه محصول بدون در نظر گرفتن نوع نرم افزار، طرح‌های شما را اصلاح می‌کند.

فرمت IGES قدیمی‌تر از فرمت STEP است اما ماشینکار شما مشکلی برای دسترسی به آن جهت ساخت محصولات نخواهد داشت. با این حال، فایل‌های IGES معمولاً حجم بیشتری نسبت به فایل STEP دارند. بنابراین، اگر نیاز به ارسال طرح‌ها با حجم زیادی دارید، فرمت فایل STEP ممکن است گزینه بهتری باشد. سایر فرمت‌های فایل CAD سه بعدی مورد استفاده در ماشینکاری سی ان سی شامل فرمت‌های AP214، STL، DWG و DXF هستند.

3- ایجاد مسیر ابزار توسط ماشینکار

مسیر ابزار مجموعه‌ای از مکان‌های مختصات است که یک ابزار برش CNC در طول فرآیند ماشینکاری برای تولید هندسه مورد نظر قطعه کار دنبال می‌کند. برای کمک به درک بهتر مسیر ابزار در ماشینکاری سی ان سی، بیایید تصویر زیر را در نظر بگیریم که در آن بلوکی داریم که در صفحه XY قرار دارد. برای ایجاد قسمت مورد نظر، ابتدا باید ابزار برش خود را به گونه‌ای قرار دهید که قبل از حرکت در امتداد صفحه XY، برش‌هایی را در امتداد محور Z ایجاد کنید.

نرم افزار CAM معمولاً دارای عملکردهایی است که به ماشین ‌کاران اجازه می‌دهد تا استراتژی ماشین‌کاری CNC از جمله نوع ابزار برش مورد استفاده، نرخ تغذیه و سرعت ابزار برش را تعریف کنند.

4- تبدیل پارامترهای ماشینکاری به فایل سازگار با CNC

آخرین گامی که ماشینکار روی نرم افزار CAM برمی‌دارد، تبدیل استراتژی ماشین کاری به چیزی است که G-code نامیده می‌شود. G-code یک زبان کامپیوتری است که یک دستگاه CNC می‌تواند آن را بفهمد و اجرا کند. این دستگاه دقیقاً به ماشین سی ان سی می‌گوید که چه مراحلی را برای ساخت قطعه خود انجام دهد. پس از تولید G-code، ماشینکار آن را به دستگاه سی ان سی ارسال می‌کند.

5- اجرای عملیات ماشین‌کاری CNC

این مرحله‌ای است که ماشینکار قطعه کار را وارد دستگاه CNC کرده و تمام ابزارهای برش مورد نیاز برای عملیات ماشینکاری را نصب می‌کند. هنگامی که این مراحل تکمیل شد، عملیات ماشین کاری برای ایجاد قطعات به صورت مستقل آغاز می‌شود.

قیمت گذاری ماشین‌کاری CNC

هزینه ماشینکاری با تغییر نوع ماشین تغییر می‌کند. به طور کلی، دو نوع ماشینکاری سی ان سی وجود دارند که شامل ماشین‌های سه محوره و چند محوره هستند. هزینه دستگاه نیز به عوامل مختلفی مانند اندازه و وزن دستگاه، سرعت، قدرت و پیکربندی دستگاه بستگی دارد. همچنین هزینه ماشینکاری در ساعت محاسبه می‌شود که این مقدار برای ماشین های چند محوره بیشتر از سه محوره است. به دلیل درگیر شدن قطعات پیچیده‌تر، برش CNC گرانتر از سایر انواع عملیات ماشینکاری است.

قیمت گذاری ماشین کاری سی ان سی براساس موارد زیر تعیین می‌شود:

·      هزینه‌های مربوط به ماشین CNC

·      هزینه‌های مربوط به مدت زمان ماشین‌کاری

·      پیچیدگی شکل و ابعاد قطعه کار

·      هزینه‌های مربوط به نوع مواد

·      حجم سفارشات برای تولید قطعات

·      مقدار تلرانس (تلرانس کمتر هزینه بیشتری دارد)

کلام آخر

ماشین‌کاری کنترل عددی کامپیوتری (CNC) نوعی از ساخت است که در آن قطعات با کمک کدهای عددی ساخته می‌شوند. ماشینکاری سی ان سی مزایای زیادی دارد که اغلب شامل افزایش سرعت تولید قطعات، کاهش زمان ساخت و کاهش خطای انسانی هستند. ماشین‌کاری CNC برای تولید قطعات پیچیده با دقت بالا، ترجیح داده می‌شود. اگر شما هم به دنبال تولید قطعات خاصی هستید، این امکان را از خدمات ماشین کاری سی ان سی «فبری نکست» بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید