تفاوت بین ورق فولاد نورد گرم و فولاد نورد سرد چیست؟

آخرین ویرایش جولای 27, 2022

فولاد نورد گرم با فولاد نورد سرد چه تفاوتی دارد؟ کدام را باید انتخاب کنیم؟ یکی از بخش‌های مهم و حیاتی در مهندسی، انتخاب مواد مناسب با توجه به کاربرد آن‌ها برای پروژه و محصول مورد نظر است. در حال حاضر انواع زیادی فلز جهت انتخاب وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مزایا و کاربردهای خاص خود را دارند. برخی از انواع فولاد برای لوازم خانگی مناسب هستند و برخی دیگر برای صنایع خودروسازی، پرشکی، مخابرات، نفت و گاز، ساختمان‌ها و . . . .

با این حال، یک تفاوت دیگر نیز وجود دارد. یک نوع از مواد یکسان، متناسب با روش ساخت ممکن است، کیفیت‌های ساخت متفاوتی داشته باشد. در ادامه به بررسی فرق بین فولاد نورد گرم و نورد سرد خواهیم پرداخت.

فولاد نورد گرم

نورد گرم در مقایسه با نورد سرد کاربرد بیشتری دارد زیرا به نیرو و انرژی کمتری نیاز دارد. در روش های شکل دهی فشاری مانند نورد، اکستروژن فلزی، آهنگری و . . . استفاده می شود.

فولاد نورد گرم و فولاد نورد سرد
فرآیند نورد گرم

روش تهیه فولاد نورد گرم

نورد گرم در دماهای بالاتر از دمای تبلور مجدد ماده انجام می‌شود. در مورد فولاد، دما از 1000 درجه سانتیگراد نیز بالاتر می‌رود. ماده اولیه معمولاً شمش یا تخته فولادی است که ابتدا آن را بالاتر از دمای ذکر شده گرم می‌کنند. مرحله بعدی تغذیه آن‌ها به ماشین‌آلات نورد است. نورد به صورت مداوم، شکل نهایی قطعه را ایجاد می‌کند. مانند ورق فلزی 2 میلی متری به بالا یا پروفیل در مقاطع گوناگون.

 

خواص فولاد نورد گرم

از آنجایی که تشکیل فلز در دماهای بالا و بدون تاخیر اضافی آسان است، تولید آن در مقادیر بیشتر از فولاد نورد سرد نیز امکان‌پذیر است. این امر باعث می‌شود قیمت فولاد نورد گرم در بازار پایین‌تر باشد. فولاد در دمای اتاق خنک می‌شود. همچنین نورد گرم ریزساختار مواد را به‌گونه‌ای تغییر می‌دهد که منجر به افزایش شکل‌پذیری و چقرمگی می‌شود. شکل‌پذیری به ‌ویژه هنگام شکل‌دهی مواد (مثلاً خمش ورق فلز) اهمیت دارد تا بتواند شکل مورد نیاز را با توجه به نیازهای ساخت ایجاد کند.

با این حال فولاد نورد گرم از نظر ابعادی، دقت بالایی ندارد. دلیل این ویژگی انقباض در طول فرآیند سرد شدن است. این امر سبب می‌شود فلز دچار تنش‌های داخلی شود. ضخامت غیر یکنواخت اعوجاج در برخی از قسمت‌ها در ورق نورد گرم یا سیاه دیده می‌شود.

به راحتی می توان محصولات نورد گرم را با لمس سطح تشخیص داد زیرا این محصولات دارای سطحی ناهموار می‌باشند که فاقد لایه روغنی است. فولاد نورد گرم زمانی که استحکام بالا اهمیت دارد انتخاب خوبی است. به طور کلی، انتخاب ورق نورد گرم یا روغنی برای پروژه‌هایی است که قیمت مهم‌تر از دقت است. در موارد زیر می‌توان از فولاد نورد گرم استفاده کرد.

 • ساخت و سازها
 • لوله‌ها و تیوب‌ها
 • درب و قفسه
 • خطوط راه آهن
 • قطعات ماشین راه آهن

سفارش طراحی و ساخت قطعات در فبری‌نکست فقط با چند کلیک ساده امکان پذیر است.

 

فولاد نورد سرد

نورد سرد یک روش شکل دهی فلزات است که مزایای بسیار زیادی نسبت به نورد گرم دارد. از نظر فنی، کار سرد شامل نورد سرد و کشش سرد است. که به ترتیب برای ورق فلز و میله‌های مستطیلی یا گرد استفاده می‌شود.

فولاد نورد گرم و فولاد نورد سرد
ورق نورد سرد

روش تهیه فولاد نورد سرد

برخلاف نورد گرم، نورد سرد با فلز کمتر از دمای تبلور مجدد آن رخ می‌دهد. کل فرآیند نورد سرد مانند نورد گرم است تا بدون مقاومت زیاد شکل اولیه ایجاد شود. پس از آن، فلز در دمای اتاق خنک می‌شود.

سپس ورق‌ها از طریق نورد سرد تا ضخامت 3 – 0.5  میلی‌متر در فولاد نرم و  5 – 0.5  میلی‌متر در فولاد ضد زنگ یا استیل نورد می‌شود. این فرآیند با استفاده از روغن خنک‌کاری می‌شود که در طول فرآیند نورد نیز به عنوان روان‌کننده عمل می‌کند. فولاد نورد سرد با سطح روغنی و صاف قابل شناسایی است که در بازار به آن ورق روغنی نیز گفته می‌شود.

همانطور که نورد سرد در دماهای کمتر از دمای تبلور مجدد انجام می‌شود با سخت شدن کرنش و تغییر شکل همراه است. نوردها باعث تغییر شکل پلاستیک می‌شوند. بنابراین، استحکام تسلیم فولاد نورد سرد بیشتر از فولاد نورد گرم است. به عنوان مثال، یک محصول فولادی نورد گرم ممکن است دارای مقاومت تسلیم 235 مگاپاسکال باشد که در مقایسه با آن، یک محصول فولادی نورد سرد با ترکیب شیمیایی یکسان دارای مقاومت تسلیم 365 مگاپاسکال است.

مزایای اصلی نورد سرد عبارت هستند از:

 • ابعاد پرداخت دقیق
 • سطح تمیز
 • استحکام بیشتر

 

موارد استفاده از فولاد نورد سرد

اگرچه فولاد نورد سرد گران‌تر از فولاد نورد گرم است، اما مزایای ذکرشده، آن را برای بسیاری از کاربردها مفید می‌کند. به همین دلیل محصولات نهایی برای دستیابی به یک نتیجه بهتر، نیاز کمتری به پرداخت سطح اضافی دارند، زیرا سطوح از قبل صاف هستند. نمونه‌هایی از کاربردهای فولاد نورد سرد/ کشش سرد عبارت هستند از:

 • مبلمان فلزی
 • قطعات سازه‌ای
 • لوازم خانگی
 • آبگرمکن
 • ظروف فلزی
 • پره‌های فن
 • ماهیتابه
 • کیس کامپیوتر

سفارش طراحی و ساخت قطعات در فبری‌نکست فقط با چند کلیک ساده امکان پذیر است.

 

فولاد نورد گرم و فولاد نورد سرد
طراحی کیس پزشکی با استفاده از فرآیند ورقکاری

جمع بندی

هنگام انتخاب ورق مناسب برای محصول خود، مطمئن شوید که تفاوت این دو روش ساخت مواد را درک کرده‌اید. پرداخت پول بیشتر برای ویژگی‌هایی که به آن نیاز ندارید، هیچ مزیتی برای شما نخواهد داشت. بنابراین، فولاد نورد گرم زمانی که دقت پایین الویت طراحی است، انتخاب مناسب‌تر و بهتری است. در غیر این صورت، از فولاد نورد سرد استفاده می‌شود. به طور کلی، نورد سرد نسبت به نورد گرم مزایای بیشتری دارد.

تفاوت فولاد نورد سرد و نورد گرم
تفاوت فولاد نورد گرم و فولاد نورد سرد
 

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید