رک سرور چیست؟ راهنمای ساخت رک سرور

آخرین ویرایش فوریه 1, 2023

راهنمای ساخت رک سرور

در سال‌های اخیر با گسترش شرکت‌هایی که خدمات IT می‌دهند و همچنین توسعه‌ی هوشمندسازی در کشور، نیاز به مراکز داده بسیار افزایش پیدا کرده است. برای پایداری خدمات فناوری اطلاعات نیاز به تجهیزات متعددی از جمله سرور، روتر و کابل‌های شبکه است که مدیریت آنها در بسیاری از سازمان‌ها به راحتی امکان‌پذیر نیست. رک سرور و شبکه برای این منظور ساخته شده تا بتواند با سازماندهی تجهیزات، امکان استفاده‌ی دائمی و ایمن آنها تضمین کند.
با پیشرفت کشور نیاز به رک‌ سرور نیز افزایش پیدا کرده و تقاضای ساخت آنها نیز بیشتر شده است. اگر قصد دارید با ساخت رک سرور وارد این بازار پر تقاضا و متنوع شوید تا انتهای این متن همراه ما باشید.

رک سرور چیست؟

 

رک سرور یک محفظه و فریم فلزی است برای قرار دادن سخت افزارها، تجهیزات و کابل‌ها. این تجهیزات شامل سرورها، روترها، سوئیچ‌های شبکه، هاب‌، UPS، PDU می‌شوند. براکت‌هایی که روی سخت‌افزارهای شبکه وجود دارد آنها را قادر می‌سازد که با پیچ به ریل‌های قفسه‌های عمودی رک متصل شوند. به کمک رک سرور می‌توان قطعات مختلف از تجهیزات و سخت افزارها را در یک منطقه امن نگهداری و از آنها در شرایط پایداری استفاده نمود.
کاربرد رک سرور بسیار گسترده است. آنها را در عابربانک‌ها، مترو، فضاهایی که دوربین مداربسته دارند، شرکت‌های حوزه‌ی IT، دیتاسنترها مشاهده می‌کنید. ولی همه‌ی آنها از چند مدل ساده ساخته شده‌اند.
رک سرور می‌تواند به صورت فریم باز (Open frame racks) یا محفظه‌ی بسته (Rack enclosures) باشد. همچنین می‌تواند ایستاده (Tower Rack) یا دیواری (Wall-Mount Rack) باشد. بسته به حجم تجهیزات و شرایط محیطی، نوع رک قابل انتخاب است. استانداردهایی برای طراحی رک‌ها وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. به عنوان مثال عمق رک‌های دیواری از ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر متغیر است، در مقابل عمق رک‌های ایستاده از ۶۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر تغییر می‌کند. عرض تجهیزاتی که روی رک نصب می‌شود معمولا ثابت و ۱۹ اینچ است و به همین دلیل عرض رک‌ها معمولا کمی بزرگتر یعنی ۶۰ سانتیمتر ساخته می‌شود. ارتفاع رک‌ها را با واحد یونیت اعلام می‌کنند و هر یونیت ۴۴.۴۵ میلی‌متر (۱.۷۵ اینچ) است. رک‌های دیواری معمولا ۵ تا ۱۲، و رک‌های ایستاده ۱۲ تا ۴۷ یونیت هستند.
اما برای ساخت رک‌ها، علاوه بر ابعاد باید نکات دیگری را نیز مدنظر داشته باشید. در قسمت بعد به نکات طراحی رک سرور اشاره می‌کنیم.

 

طراحی برای قابلیت ساخت رک سرور

 

Design for Manufacturability یا DFM یک ایدئولوژی طراحی محصول است که بر ایجاد طراحی بهتر با هزینه‌ی کمتر به کمک بهینه سازی انتخاب مواد و فرآیندهای تولید تمرکز دارد. با پیروی از دستورالعمل‌های DFM، تولید محصول نهایی آسان‌تر شده و در مقایسه با طرح اصلی، به زمان کمتری برای تولید نیاز دارد.
یک مهندس DFM نقشه‌های یک قطعه را بررسی و تغییرات طراحی را بر اساس هزینه، تلرانس هندسی، مواد اعمال می‌کند. در برخی موارد ممکن است این قطعه واقعاً قابل ساخت نباشد زیرا در طراحی اولیه قابلیت‌های ساخت در نظر گرفته نشده است. این مشکل در مورد ساخت رک سرور نیز متداول است.
طراحی‌های اولیه برای رک سرور معمولا یا دارای شکل‌‌هایی است که خم شدن آن را حین ساخت غیرممکن می‌کند، یا K فاکتور را برای خم در نظر نمی‌گیرند. همین مساله در نهایت باعث می‌شود نقاطی که باید پانچ شود در جای خود قرار نگیرند و محصول نهایی قابل استفاده نباشد.
مشکلات طراحی رک سرور، مشکلات ساده‌ای هستند که به راحتی قابل شناسایی می‌باشند. با درنظر گرفتن طراحی برای قابلیت ساخت (DFM) در مراحل اولیه و نمونه‌سازی، می‌توانید هزینه را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

تولید انعطاف‌پذیر و مقیاس‌پذیر رک سرور

 

روش‌های مختلف تولید و ورقکاری، این امکان را فراهم کرده تا ساخت رک سرور، چه تعداد محدود باشد و چه تولید انبوه، به صورت مقرون به صرفه و با کارایی بالا میسر باشد.
برای ساخت رک‌های سفارشی به تعداد محدود از روش‌هایی مثل برش لیزر، برجک و پرس‌برک استفاده می‌شود. بسیاری از کارگاه‌ها ابزارهای مختلفی را در اختیار دارند که شما می‌توانید با کمترین هزینه به همه‌ی آنها برای ساخت محصولات خود دسترسی داشته باشید. یکی دیگر از مزایای استفاده از چنین ابزارهایی این است که اگر طراحی شما تغییر کند و مثلا بخواهید یک سوراخ را چند سانتیمتر جابجا کنید، چند ساعت بعد دستگاه‌ها آماده‌ی ساخت محصول شما با طراحی جدید می‌شوند.
وقتی که طراحی محصول نهایی شد، بهینه سازی هزینه‌ها را شروع کنید. استفاده از روش‌های پرس و مهر زنی فلز گزینه‌های خوبی برای تولید انبوه رک سرور هستند. این روش‌ها هزینه‌ی کلی محصول را در دراز مدت کاهش و قوام آن را افزایش می‌دهند. محصولات بسیار سریعتر تولید می‌شوند و به نیروی کار کمتری نیاز دارند. در نتیجه قیمت محصول کاهش یافته و فروش آن را راحت‌تر خواهدکرد. اما در این حالت، اعمال تغییرات به محصول به راحتی امکان‌پذیر نیست و علاوه بر هزینه‌ی بالا، ممکن است چند هفته نیز زمان ببرد.
برای تولید رک سرور معمولا از هر دو روش نرم و سخت استفاده می‌کنند. استفاده‌ی درست در زمان مناسب از ابزارهای نرم (مثل برش لیزر، برجک و پرس برک) یا سخت (مثل مهر زنی) می‌تواند در زمان و هزینه‌ی شما برای ساخت محصولاتتان موثر باشد.

چگونه تولید کننده‌ی مناسب رک سرور را انتخاب کنیم؟

 

 

در کشورهای پیشرفته، شرکت‌ها دریافته‌اند که یک پارتنر تولیدکننده‌ی مناسب می‌تواند در پیشی گرفتن از رقبا بسیار موثر باشد. داخل ایران نیز شرکت‌ها و کارگاه‌های متعددی هستند که می‌توانند محصولاتی مانند رک سرور را تولید کنند ولی انتخاب مناسب‌ترین آنها می‌تواند شما را از رقبایتان متمایز کند.

در ادامه چک لیستی را ارائه می‌دهیم که برای انتخاب پارتنر به شما کمک می‌کند.

– رسیدن سریع به بازار مهم است، ولی آیا تولیدکننده با افزایش تقاضای شما مقیاس‌پذیری لازم را دارد و نسبت به نیاز جدید شما انعطاف‌پذیری لازم را خواهد داشت؟
– آیا تولیدکننده مشتری‌مدار است و نیازهای شما را به طور کامل برآورده می‌کند یا شما باید خودتان را با شرایط آنها وفق دهید؟
– آیا تولیدکننده‌ شناخت کافی از فرآیندهای مختلف تولید دارد که بتواند راهکارهای مهندسی برای هر نوع خلاقیتی در طراحی محصول ارائه دهد؟ این امتیاز می‌تواند شما را در بازار منحصر به فرد کند.
– تولیدکننده‌ی مورد نظر چقدر در بازار خاص شما تجربه دارد؟ آیا با قواعد دیزاین و تولید محصولات شما آگاه است؟

یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که انتخاب چند کارگاه و تولید کننده‌ی مختلف برای ساخت یک محصول می‌تواند مشکل‌ساز شود. یکی از مشکلات زمانی بروز می‌کند که بخواهید قطعاتی که از تولیدکنندگان متفاوت گرفته‌اید را مونتاژ کنید. تولیدکننده‌ای که بتواند همه‌ی فرایند تولید را انجام دهد می‌تواند برای شما یک مزیت باشد.

 

ساخت رک سرور با فبری‌نکست

 

 

شما در فبری‌نکست می‌توانید به راحتی محصولات و قطعات صنعتی خود را سفارش دهید. کافیست فایل قطعات را برای ما ارسال کنید تا بعد از بررسی توسط کارشناسان ما، هزینه و بهترین روش ساخت را به شما معرفی کنیم. در فبری‌نکست کلیه‌ی مراحل ساخت، از خرید مواد اولیه تا مرحله‌ی کنترل کیفی نهایی انجام می‌شود و شما قطعاتتان را به صورت بسته بندی در محل کار خود دریافت می‌کنید.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید