تولید ابری چیست و چه کسی می‌تواند از آن بهره‌مند شود؟

آخرین ویرایش ژوئن 2, 2022

ممکن است تولید ابری یا Cloud Manufacturing برای همه یک اصطلاح آشنا نباشد، اما دلایل خوبی برای آشنایی با آن وجود دارد.

سوال اساسی این است که تولید ابری چگونه به کاربران کمک می‌کند و چرا از آن به‌عنوان آینده بخش تولید یاد می‌شود؟ در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

تولید ابری چیست؟

اگر اصطلاح “ابر” برای شما مبهم است، اینجا راجع به آن صحبت می‌کنیم. مفهوم «محاسبات ابری» عبارت است از استفاده از شبکه‌های سرورهای هاست ریموت در بستر اینترنت به منظور ذخیره، مدیریت و پردازش داده‌ها، به جای سرور محلی یا رایانه شخصی.

 

تولید ابری چیست

در فرآیند تولید ابری از همان اصول اطلاعات اشتراکی استفاده می‌شود. در واقع تولید ابری یک مدل کسب و کار خدمات‌محور است که برای به اشتراک گذاشتن قابلیت‌ها و منابع تولید در یک پلت فرم ابری استفاده می‌شود. به عبارت ساده، در واقع مشتریان می‌توانند برای سفارش ساخت خود، تنها از یک وب‌سایت بازدید کنند؛ ضمن اینکه تولید فقط به یک شرکت خاص محدود نمی‌شود.

تمام اطلاعات لازم در مورد تولیدکنندگان در فضای ابری قابل دسترسی است. این امکانات مدلی را ایجاد می‌کنند که در آن چندین شرکت توانایی‌های خود را با بازدیدکنندگان وب‌سایت به اشتراک می‌گذارند. در عین حال، این پلتفرم‌ها فقط خدمات واسطه‌ای نیستند. آن‌ها با اتخاذ تصمیمات هوشمندانه، امکان کاهش اثرات زیست‌محیطی و کاهش هزینه‌ها را ارائه می‌دهند. امروزه شاهد چنین پلتفرم‌های تولیدی هستیم که خدمات ساخت ورق فلزی، پرینت سه بعدی، ماشین‌کاری CNC و غیره را ارائه می‌دهند.

هدف از تولید ابری چیست؟

دلیل اصلی محبوبیت و اعتقاد روزافزون به تولید ابری، تداوم و پایداری آن است. در حالی که تقاضا برای اثرات و هزینه‌های زیست محیطی کمتر، در حال افزایش است، بسیاری به دنبال راه‌حل‌هایی در حوزه تولید بر اساس تقاضا هستند و اهداف تولید ابری به خوبی با این نیازها هم‌راستا است:

  1. افزایش بهره وری
  2. کاهش هزینه‌های تولید
  3. تخصیص بهینه منابع

ویژگی‌ها و مزایای تولید ابری

با این حال، چگونه این اهداف دست‌یافتنی شده‌اند؟ به منظور بررسی این موضوع، نگاهی دقیق‌تر به ویژگی‌های کلیدی تولید ابری خواهیم داشت.

انعطاف پذیری

بسته به پلتفرم تولید، تولید ابری تنوع زیادی از قابلیت‌ها را به صورت یک‌جا ارائه می‌دهد. ساخت قطعات به نزدیک‌ترین سازنده‌ای که تخصص لازم برای انجام کار را دارد محول می‌شود. بنابراین، زنجیره‌های تامین بسیار قابل تنظیم بوده، ثابت نیستند و وابستگی به روابط و همکاری‌های خاص را به حداقل می‌رسانند. همچنین، توانایی سیستم خودکار برای انتخاب همکار قطعه‌ساز بر اساس آن کیفیت‌ها، دستیابی به هزینه‌های کمتر و کاهش اثرات زیست‌محیطی از طریق مسافت‌های تحویل کوتاه‌تر را به همراه دارد.

کیفیت تولید

کیفیت یکی از جنبه‌های کلیدی است که مشتریان در تولید به دنبال آن هستند. یافتن تامین کنندگان عالی همیشه کار آسانی نیست. برخی از پلتفرم‌های تولید ابری فقط سعی می‌کنند تا آنجا که ممکن است همکار قطعه‌ساز بیشتری داشته باشند. بقیه ولی بررسی‌های لازم را انجام می‌دهند و ابتدا دسته‌ای از سفارش‌های آزمایشی را ارسال می‌کنند. این موضوع به اطمینان از کیفیت قطعات و محصولات تولیدی منتج شود؛ بدون اینکه نیاز باشد فرآیند پیش‌بررسی توسط خود شخص انجام شود.

قابلیت ساخت

ارائه سفارش‌های فوری، به یک سیستم پیچیده نیاز دارد که بتواند فایل‌های آپلود شده را ارزیابی کند. این همچنین به این معنی است که پلتفرم نباید از قطعاتی که ساخت آن‌ها غیرممکن است، سفارش بگیرد.

ویژگی های تولید ابری
 ساخت آسان در CAD، ساخت غیرممکن با خم‌کاری

 

ارزیابی قابلیت ساخت، ابعاد هندسی را در نظر می‌گیرد. قیمت فقط در صورت مثبت بودن ارزیابی نمایش داده می‌شود. در این مرحله از توسعه، پلتفرم‌های تولید ابری هنوز محدودیت‌هایی دارند. بنابراین پاسخ به سوال فوق ممکن است همیشه نهایی نباشد. با ترکیب پاسخ‌ها با تفکر منطقی، مشتری می‌تواند در صورت لزوم از این ارزیابی برای طراحی مجدد قطعات استفاده کند.

تقسیم سفارش‌ها در تولید ابری

تولید ابری با توزیع یکنواخت سفارش‌ها به پایین نگه داشتن زمان انجام کار کمک می‌کند.

یک مثال:

یک نفر 1000 قطعه سفارش می‌دهد. تولید کننده A توانایی انجام آن را دارد اما خط تولید در حال حاضر پر است.

اطلاعات در مورد در دسترس بودن در فضای ابری موجود است. سپس ما تولیدکنندگان B و C را داریم که آنها نیز قطعه‌ساز هستند. اگرچه هیچ یک از آنها توانایی انجام کار را به تنهایی ندارند، اما سفارش بین این دو تقسیم می‌شود. به این ترتیب می‌توان سفارش را برای ساخت ارسال کرد بدون اینکه منتظر ماند تا سازنده A کار فعلی خود را به اتمام برساند.  چنین کاری به صورت دستی خسته‌کننده است، اما برای یک پلتفرم تولید به‌روز کار ساده‌ای است.

تولید خدمات محور

ساخت معمولاً تولیدمحور است. این بدان معناست که شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات تنها بر یک جنبه از فرآیند تمرکز می‌کنند. تولید ابری به دنبال تغییر آن با ارائه منابع و قابلیت‌ها در همان مکان است. همچنین، بسیاری از پلتفرم‌های تولیدی به تحویل کالا توجه می‌کنند به جای اینکه آن را به مشتری بسپارند. چنین گامی رو به جلو منجر به راه حلی فشرده‌تر و آسان‌تر برای مدیریت می‌شود.

حجم سفارشها به‌عنوان یک قدرت

پلتفرم‌های تولید ابری می‌توانند تعداد زیادی سفارش را جمع‌آوری کنند و آن‌ها را به همکارهای قطعه‌ساز ارزشمندی برای شرکت‌های تولید تبدیل کنند. چنین حجمی از سفارشات می‌تواند مانند یک اهرم بزرگ در معامله قیمت‌های ارزان‌تر عمل کند. پلتفرم‌های تولیدی اغلب از مدل pay-as-you-go برای سودآوری استفاده می‌کنند و یک درصد اضافی به هزینه نهایی اضافه می‌کنند. با این حال، با تخفیف‌های اولیه آنها، قیمت نهایی برای مشتری بهتر از حالتی است که خودشان بتوانند مذاکره کنند. این برای مواردی کاربرد دارد که در وهله اول اصلا بتوانند سازنده‌ای با قیمت مشابه پیدا کنند.

ضایعات
یک نفر باید پول ضایعات فلزی را بپردازد

اغلب، سفارشات کوچک نیز جمع‌آوری می‌شود تا یک سفارش بزرگ برای استفاده بهتر از مواد انجام شود. ضایعات کمتر راه دیگری برای دستیابی به قیمت‌های بهتر است.

توانایی‌ها

شبکه‌های گسترده همکار قطعه‌ساز امکان تولید قطعات با تنوع زیاد را تضمین می‌کند. با جمع‌آوری بسیاری از تولیدکنندگان با تخصص و ماشین‌آلات مختلف تحت یک نام (برند)، مشتری می‌تواند بهترین تجهیزات را بدون دردسر زیاد در اختیار بگیرد. پلتفرم‌های تولید ابری داده‌هایی در مورد ممکن‌ها و محدودیت‌ها دارند. بنابراین، فقط آنها می‌توانند سفارشات را به قطعه‌سازان مربوطه هدایت کنند.

نقاط ضعف کمتر

همانطور که قبلا گفته شد، تولید ابری شامل تمام مراحل از سفارش تا تحویل است. بنابراین، تنها یک نقطه تماس وجود دارد. این بدان معنی است که مسئولیت نیز بر عهده یک شرکت است و رسیدگی به استرداد، تاخیر و غیره بسیار آسان‌تر است.

زمان کوتاه عرضه به بازار

داشتن امکان سفارش و ارسال قطعات به واحد ساخت بدون ایجاد ارتباط اولیه در صنعت، زمان کوتاهی را برای عرضه به بازار ممکن می‌سازد. برای نمونه‌سازی سریع، تکرار قطعات و اولین محصولات کامل، تولید ابری روش بسیار مناسبی است. همین امر در مورد تولید بر حسب تقاضا نیز صدق می‌کند.

حفظ تمرکز

کلیدی که تولید ابری فراهم می‌کند، باز کردن قفل منابع بیشتر است. در شرکت‌های کوچک، مسئولیتِ یافتن تولیدکنندگان اغلب بر عهده مهندسان طراح است. برون‌سپاری این تعهد به شخص ثالث، زمان بیشتری را برای مهندسان برای ارائه راه‌حل‌های بهتر باقی می‌گذارد.

تولید ابری برای چه کسی مناسب است؟

تولید ابری ممکن است ترسناک یا عجیب به نظر برسد زیرا جدید است. تجربه ما با پیچیدگی در حال رشد مداوم در فناوری، ارتباطاتی با منحنی‌های یادگیری تند ایجاد می‌کند. در مورد تولید ابری، برعکس این موضوع صادق است پیمایش سیستم‌ها بسیار آسان و منطقی هستند. بنابراین حتی در گام‌های اول هم به منابع زیادی نیاز ندارد. سادگی آن را برای افراد مختلفی که نیاز به خدمات تولیدی دارند مناسب می‌کند.

کسب و کارها

این امر به ویژه برای شرکت‌های کوچک صادق است. شرکت‌های بزرگ با حجم بالا احتمالاً می‌توانند به تنهایی از تخفیف‌های بیشتری برخوردار شوند.

تولید ابری فبری نکست

قطعات با قیمت فوری در پلتفرم تولید ابری فبری نکست

برای شرکت‌های کوچک، برون سپاری این سفارش بسیار منطقی است. آنها حجم تولید برای مذاکره بر روی قیمت‌های پایین‌تر را ندارند. پلتفرم‌های تولیدی می‌توانند از این اهرم برای آن‌ها استفاده کنند.

راه‌حل‌های قراردادی، دیگر در آینده کاربرد نخواهند داشت. با توجه به اینکه هر سفارشی به قیمت‌های جدید نیاز دارد، می‌تواند کار زیادی را به همراه داشته باشد. قیمت گذاری فوری به این شرکت‌ها کمک می‌کند تا با فرآیندهای تدارکات مقرون به صرفه رقابت کنند. همچنین، نمونه‌سازی چند قطعه ممکن است دشوار باشد، زیرا بسیاری از تولیدکنندگان چنین کارهایی را رد می‌کنند. پلتفرم‌های تولید ابری این قطعات را به سفارش‌های بزرگ‌تر اضافه می‌کنند و قیمت نهایی را پایین‌تر نگه می‌دارند.

شروع کارآفرینی در تولید ابری

همانطور که قبلاً صحبت کردیم، تولید ابری به وضوح، زمان عرضه به بازار را کاهش می‌دهد.

کسی که ایده‌ای دارد اکنون می‌تواند بدون داشتن هیچ‌گونه تجربه صنعتی قبلی، آن را عملی کند. بسته به مقصد تحویل نهایی، همچنان می‌توانند راه خود را به بهترین تولیدکنندگان از پیش بررسی‌شده در نزدیکی یا دوردست پیدا کنند.

این همچنین این امکان را فراهم می‌کند که به عنوان مثال، فروش محصولات خود را در سراسر جهان از همان ابتدا شروع کنید. راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین بخش آسانی است زیرا اکنون دیگر نیازی به ایجاد یک انبار بزرگ و شروع حمل و نقل آن چیزها از انبار نیست. آنها را در نزدیکی مشتری خود قرار دهید و از اجاره انبار صرف نظر کنید. این همچنین هزینه‌های بالاتر برای تولید با حجم کمتر را پوشش می‌دهد و در عین حال خطر نگهداری مقادیر زیاد در انبار را کاهش می‌دهد.

مهندسین

مطمئناً این امر برای مهندسانی که مجبورند به برون سپاری تولیدی که در مشاغل فوق الذکر کار می‌کنند اهمیت بدهند، صدق می‌کند. اما طرف دیگر قضیه هم وجود دارد.

هر مهندسی که بر ارائه نتایج عالی با هزینه‌های کم تمرکز می‌کند، اکنون می‌تواند بدون «هرجا رفتن» از سیستم pay-as-you-go استفاده کند. استفاده از سیستم سفارش رایگان است و به آن‌ها کمک می‌کند هنگام مقایسه مواد، ضخامت‌ها و چیدمان‌های مختلف، طراحی را برای هزینه بهینه کنند.

علاقمندان به سرگرمی

علاقه‌مندان تقریباً همان مزیت‌هایی کارآفرینان تازه‌کار را در تولید ابری پیدا می‌کنند. بسیاری از آنها فقط به چند قطعه برای یک مدل هواپیما، یک باربیکیو جدید در فضای باز یا یک خانه سگ نیاز دارند. آن‌ها اکنون می‌توانند به شخصی مراجعه کنند که قطعا می‌تواند کیفیت را فقط برای یک سفارش کوچک یک بار مصرف تضمین کند.

علاقه مند به آزمایش چنین پلتفرمی هستید؟ به صورت رایگان در فبری نکست ثبت نام کنید و فایل‌های خود را برای قیمت گذاری فوری آپلود کنید!

 

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید