تفاوت ماشین تراش دستی و دستگاه CNC

آخرین ویرایش می 22, 2022

دستگاه‌های CNC از آخرای قرن 20 محبوبیت زیادی پیدا کردن. دستگاه CNC می‌تونه تمام کارهایی را که یک دستگاه دستی میتونه انجام بده و حتی بادقت تر و تعداد بیشتر رو تولید کنه. البته هستن کسایی که با تراش دستی هنرنمایی میکنن و واقعا میشه بهشون گفت صنعتکار هنرمند.

حال به ویژگی‌ها و نقاط قوت هر کدام میپردازیم و در آخر انتخاب را به خود شما واگزار می‌کنیم.

با گذشت زمان، توسعه دهندگان ویژگی‌های بیشتری را به CNC اضافه کردن. که فاصله بین کیفیت خروجی این دستگاه‌ها، دقت و سرعتشان بیشتر شد. حال می‌خواهیم ویژگی‌هایی که دستگاه CNC را از دستگاه‌های دستی جدا می‌کند و مزیت‌های استفاده از دستگاه CNC اشاره کنیم.

ویژگی‌های و مزایای CNC نسبت به ماشین دستی

صرفه‌جویی در زمان

زمان با ارزش ترین منبع ماست. کاهش زمان عرضه محصول به بازار برای اطمینان از سودآوری و سهم بازار خیلی ضروریه. استفاده از یک کارگاه که ماشین آلات CNC داره به طور قابل توجهی زمان ساخت، هنگام نمونه سازی یا تولید انبوه رو کاهش می‌ده.

ماشین‌های CNC قادر به پردازش مدل‌های دیجیتال با استفاده از نرم‌افزار CAD-CAM هستن. نوشتن کد به صورت دستی امکان‌پذیره، اما زمان زیادی طول می‌کشه.

دستگاه تراش دستی و CNC

دستگاه تراش دستی و CNC

 

دقت بالاتر

یک کارگاه با دستگاه CNC قطعات دقیق از نظر ابعادی تولید می‌کنه. یعنی ماشینکاری CNC امکان رسیدن به تلرانس‌های بسته رو بهمون میده، تکرارپذیری داره، پس برای تولید با حجم بالا ایده آله.

چون دستگاه CNC روی یک مدل دیجیتال کار میکنه می‌تونه به راحتی و با دقت بالاتری ساخته بشه.

تولید سری قطعات

 

چند عملیات با یک بار بستن قطعه

باز و بسته کردن قطعه در صورتی که فیکسچر نداشته باشه، میتونه دقت ساخت قطعه رو پایین بیاره. یک دستگاه CNC می‌تونه چندین عملیات را به طور همزمان ایجاد کنه و ابزارش رو اتوماتیک عوض کنه. دستگاه CNC مدل نهایی رو میتونه بدون دخالت انسان بهتون بده.

 

افزایش بهره‌وری و کارایی

دستگاه‌های CNC باعث افزایش حجم تولید و کاهش نیاز به مواد خام به طور همزمان می‌شن. افزایش بهره وری و کارایی با ماشینکاری CNC ایجاد میشه. تعداد اپراتورهای مورد نیاز کاهش پیدا میکنه چون یک اپراتور می‌تونه به طور همزمان چندین ماشین رو زیر نظر داشته باشه.

با در نظر گرفتن این مزایا، طبیعتاً به این نتیجه می‌رسیم که ماشینکاری دستی کم کم جایی توی صنعت نداره. با این حال، هنوز هم سهم بزرگی از تولید بر روی ماشین‌های دستی انجام می‌شه.

اپراتور در حال کار با دستگاه تراش CNC

انتخاب بین دستگاه CNC و ماشین تراش دستی

حال با توضیحاتی که داده شد، این شما هستید که باید متناسب با هزینه، زمان در دسترس و نیازمندی‌های قطعه خود بین این دستگاه‌ها انتخاب کنید. اما آنچه فابری نکست می‌تواند به شما کمک کند در دسترس قرار دادن گزینه‌های انتخاب پیش روی شما است تا بهترین و متناسب‌ترین کارگاه CNC را با دستگاه‌ها و استادکارانی حرفه‌ای را انتخاب کنید.

ما معتقدیم که در حال ورود به عصر دیجیتال صنعتی هستیم. با استفاده از فناوری‌های جدید، اکنون راحت‌تر از همیشه می‌توان قطعات فلزی را برای ساخت سفارش داد و تفاوت‌ها را می‌توان مستند کرد و شاخص‌ها را می‌توان ارزیابی کرد و انتخاب هوشمندانه‌ای داشت. با گذشت زمان، فبری نکست خدمات صنعتی خود را گسترش می‌دهند. سفارش قطعات پیچیده‌تر و دریافت سریع آنها با قیمت و کیفیت مناسب آسان‌تر و آسان‌تر خواهد بود.

 

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید