نیاز به گوشه‌های تیز در ماشین‌کاری CNC و روش‌های ایجاد آن

آخرین ویرایش دسامبر 18, 2022

طراحی قطعات با گوشه‌ی تیز یکی از محدودیت‌های ماشین‌کاری CNC است. مقطع گرد ابزار ماشین‌کاری اجازه‌ی ایجاد این را نمی‌دهد. بنابراین ممکن است قطعه‌ساز از ابزار ریزتری از جمله وایرکات و اسپارک استفاده کند که علاوه بر بالا بردن زمان و هزینه، گوشه‌های گرد با شعاع کوچکتری ایجاد شوند. اما باز هم گوشه‌ها تیز نیستند!

در اکثر طراحی‌های ارسالی به فبری‌نکست، نیازی به ایجاد گوشه‌های تیز وجود ندارد و در طراحی این موضوع رعایت نشده است. اما با این وجود در برخی ‌از طراحی‌ها استفاده از گوشه‌های تیز اجتناب ناپذیر است، اما یک روش مقرون به صرفه‌تر استفاده از فرز‌کاری در ماشین‌کاری CNC است.

در این راهنما به گزینه‌های مختلف در دسترس مهندسان و طراحان محصول برای ایجاد گوشه‌های تیز در ماشین‌کاری CNC می‌پردازیم.

آیا می توان گوشه‌های تیز را با فرز‌کاری ایجاد کرد؟

مشکل گوشه‌های تیز در ماشین‌کاری CNC

همانطور که می‌دانید، ابزار برش مورد استفاده در ماشین‌کاری دارای سطح مقطع دایره‌ای هستند. با چرخش ابزار برش و حرکت آن براده‌برداری انجام می‌شود. ترکیب این حرکت باعث می شود که یک ابزار دایره ای نتواند یک گوشه داخلی کاملا تیز ایجاد کند.

بین سطوح داخلی و خارجی تفاوت وجود دارد. گوشه‌های تیز را می توان به راحتی در سطوح خارجی ایجاد کرد. این به این دلیل است که ابزار برش می تواند به تمام جنبه های سطح دسترسی داشته باشد. با این حال، ایجاد گوشه‌های داخلی تیز با ماشینکاری CNC غیرممکن است، زیرا مسیر طی شده توسط ابزار، مقدار مشخصی از گوشه را غیرقابل دسترس می کند که شعاع ابزار برش این مقدار را تعیین می کند.

حرکت ابزار در سطوح خارجی و سطوح داخلی برای ایجاد گوشه‌های تیز در ماشین‌کاری CNC

طرح‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است وجود گوشه‌های گرد در آن، مشکل ساز باشد. در قطعات مونتاژی، ممکن است قطعه‎‌‌ای با گوشه‌های تیز در داخل این مقطع مونتاژ شود که وجود گردی در گوشه‌ها مانع از این کار خواهد شد.

وجود فیلت در قطعات؛ مانع مونتاژ قطعه با گوشه‌های تیز در ماشین‌کاری CNC خواهد بود

راه‌های مختلفی برای باز طراحی قطعات با گوشه‌های تیز وجود دارد که روش انتخابی به موارد استفاده قطعه بستگی دارد.

اضافه کردن فیلت به گوشه‌های داخلی در ماشین‌کاری CNC

ساده‌ترین راه برای حل این مشکل اضافه کردن یک گوشه‌ شعاع‌دار (فیلت) است. اگر وجود گوشه‌ گرد، با سایر قطعات ارتباط نداشته باشد، این بهترین گزینه است.

 وجود فیلت در سطوح داخلی برای آسان‌تر کردن فرآیند گوشه‌های تیز در ماشین‌کاری CNC

اندازه ابزار برش اغلب اندازه فیلت را تعیین می کند. با این وجود، استفاده از بزرگترین شعاع ممکن، برای کاهش هزینه‌ها مفید است که دلیل آن کاهش زمان ماشین‌کاری CNC است. با استفاده از ابزار ریز، براده‌بردای بیشتر طول می کشد. همچنین، اگر سطوح داخلی عمق زیادی داشته باشد، باید از یک ابزار برش بزرگتر استفاده شود. این بدان معنی است که شعاع بزرگتر مورد نیاز است. یک قانون کلی این است که شعاع گوشه‌ را بیشتر از یک‌سوم عمق حفره نگه دارید.

در فبری‌نکست، حداقل شعاع معمولی فیلت 0.5 میلی متر است که برای هر طرحی یا موادی امکان‌پذیر نیست.

در صورتی که نیاز به مونتاژ قطعات وجود دارد، استفاده از روش‌های زیر پیشنهاد می‌شود.

براده‌برداری گوشه‌ها به شکل T در ماشین‌کاری CNC

یک روش ساده، پیشروی بیشتر ابزار برش در یک جهت است. به این گوشه‌ها “T-bone” گفته می‌شود. این گوشه‌ها باید حداقل به اندازه‌ی شعاع ابزار پیشروی داشته باشند.

براده‌برداری گوشه‌ها به شکل T در ماشین‌کاری CNC برای ایجاد گوشه‌های تیز

براده‌برداری دو جهته در ماشین‌کاری CNC

روش دیگر، پیشروی ابزار در دو جهت است. برخی از طراحان قطعات CNC ترجیح می دهند مرکز دایره را مستقیماً روی گوشه‌ قرار دهند. اما توصیه‌ می‌شود، مرکز در فاصله‌ی (R2⁄2)√ از گوشه‌ قرار گرفته شود.

براده برداری دو جهته در ماشین‌کاری CNC برای ایجاد گوشه‌های تیز

روش طراحی قطعات برای ماشین‌کاری CNC

طراحی صحیح قطعات برای مهندسانی که به دنبال تولید قطعات از طریق فرزکاری و ماشین‌کاری CNC هستند بسیار مهم است. ایجاد گوشه‌های تیز تنها یکی از جنبه های طراحی قطعات سی ان سی است. همچنین باید در مورد ضخامت دیوار، اندازه حفره و تلرانس، اطلاعات کافی داشته باشید.

راهنمای فبری‌نکست در مورد ماشین‌کاری CNC می تواند به شما در مورد سؤال‌هایی که ممکن است در مورد فرآیند ماشین‌کاری داشته باشید کمک کند.

فبری‌نکست قطعات سفارشی را از طریق ماشین‌کاری CNC برای طیف وسیعی از صنایع تولید می کند. .

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید