استفاده از قطعات سی ان سی در صنعت خودرو

آخرین ویرایش آگوست 2, 2022

خودرو در قرن نوزدهم متولد شده است و با معرفی آن تمدن بشریت به سمت بهبود تغییر یافته است. حمل و نقل شخصی و عمومی سریع‌تر به بخش وسیعی از جمعیت، ایجاد نیروی کار جدید را می‌توان از عوامل بهبود برشمرد.

امروزه صنعت خودروسازی در همه جای دنیا و ایران فراگیر شده است. در اوایل قرن بیستم، آمریکا رهبر بازار خودرو بود. اما در این لحظه خودروها در مقیاس انبوه در سرتاسر جهان تولید می‌شوند، چین در حال حاضر با تولید 33.9 درصد از کل تولید جهانی، پیشروترین تولیدکننده وسایل نقلیه جاده‌ای در جهان است. تنها در سال 2018، 81.5 میلیون خودرو در سراسر جهان مبادله شده است.

از زمان معرفی اولین خودروها به بازار تا به امروز، فرآیندهای تولید خودرو به شدت تغییر کرده است. زمانی که تولید انبوه خودروها برای اولین بار آغاز شد، تقریباً همزمان با زمانی که فورد، مدل T را معرفی کرد، اکثر کارهای مونتاژ به صورت دستی انجام می‌شد. با این حال، از آن زمان ربات‌ها در صنعت تولید رایج شده‌اند و جوشکاری و مونتاژ را در بازه زمانی بسیار کوتاه‌تری نسبت به آنچه که با دست انسان میسر است، انجام می‌دهند.

برای برخی از قطعات خودرو، ماشینکاری CNC یک گزینه مطلوب برای نمونه‌سازی و تولید شناخته می‌شود، که شامل انجام کارهایی مانند سوراخ‌کاری و بورینگ و براده‌برداری است.

ماشین‌های CNC یک فایل دیجیتال را به یک g-code تبدیل می‌کنند که با یک ابزار مانند مته تراش یا فرز از یک بلوک ماده خام، محصول نهایی را ایجاد می‌کند.

 

قطعات ماشینکاری شده در خودرو

1- موتور

ماشینکاری CNC می تواند برای ایجاد اجزای کلیدی موتور احتراقی خودرو استفاده شود. به عنوان مثال، یک بلوک آلومینیومی بزرگ را می‌توان به یک بلوک سیلندر تبدیل کرد که در آن پیستون‌های متحرک به سمت بالا و پایین حرکت می‌کنند.

اگرچه برنامه‌نویسی دستگاه CNC فرآیندی زمان‌بر است که به مهارت بالایی نیاز دارد، پس از آماده شدن دستگاه می‌تواند دستورالعمل‌های خود را انجام دهد. بنابراین، بسیاری از بلوک‌های موتور را می‌توان به صورت متوالی بدون افزایش قابل توجهی در هزینه، ماشین کاری کرد.

برخی از قطعات موتور به طور کلی با استفاده از روش ماشین‌کاری CNC تولید می شوند:

  • سر سیلندر
  • قطعاتی که سیلندرهای بالای بلوک سیلندر را محصور می‌کنند
موتور فلوکس واگن گلف

 

2- چراغ‌ها

در صنعت خودرو، آلومینیوم یکی از مهم‌ترین مواد کاربردی برای ماشینکاری CNC است. با این حال، از موادی مانند شیشه اکریلیک یا پلی (متیل متاکریلات) (PMMA) می‌توان برای ساخت اجزای دیگر استفاده کرد.

ماشین‌کاری PMMA تولیدکنندگان را قادر می‌سازد تا برای یک وسیله نقلیه، چراغ‌های جلو و روشنایی داخلی آن را تولید کنند. با این که این قطعات اکریلیک بعد از ماشینکاری CNC نیاز به سنگ‌زنی و پرداخت‌کاری دارند، هنوز فرآیند بسیار سریع است. بنابراین، به خودروسازان این امکان را می‌دهد که به سرعت نمونه اولیه چراغ‌های جدید را برای خودروهای خود بسازند.

PMMA که معمولا به عنوان یک جایگزین مقاوم در برابر شیشه استفاده می‌شود، می‌تواند برای موارد زیر نیز استفاده شود:

  • سپرهای شفاف
  • پنجره‌ها
چراغ عقب گلف نسل 8

 

3- قسمت های دیگر

ماشینکاری CNC همچنین برای تولید طیف وسیعی از قطعات دیگر خودرو، مانند:

  • اجزای سیستم سیال
  • قطعات اگزوز
  • بوشینگ ها
  • اجزای سیستم تعلیق
  • نگه‌دارنده سوپاپ
  • محفظه‌های کاربراتور

مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، ماشینکاری CNC برای سفارشی کردن و تیونینگ وسایل نقلیه و اجزای خاص آن‌ها بسیار کاربری است.

 

مزایای ماشینکاری CNC قطعات خودرو

سرعت

مهم‌ترین مزیت ماشینکاری قطعات خودرو سرعت آن است. ماشین‌کاری به‌طور خودکار توسط کامپیوتر انجام می‌شود، بنابراین، نیازی به در نظر گرفتن محدودیت‌های انسانی در این فرآیند نیست.

اگرچه CNC بسیار سریع‌تر از ماشینکاری معمولی است، ماشینکاری معمولی ممکن است در شرایط خاص سریع‌تر باشد. به عنوان مثال، زمانی که فقط یک واحد از مجموعه باید تولید شود. برای مثال، زمانی که برای ایجاد کدهای کامپیوتری نیاز است، ممکن است از زمانی که برای ماشین‌کاری دستی یک قطعه صرف می‌شود بیشتر باشد.

دقت و درستی

بسیاری از سازندگان خودرو به دلیل دقتی که در طراحی قطعات ارائه می دهد، ماشینکاری CNC را ترجیح می‌دهند. ماهیت مستقل این فرآیند، احتمال بسیار کمی برای وقوع خطا ارائه می‌کند.

صنعت خودرو به بالاترین استانداردها همراه با تلورانس های ظریفی و بسته نیاز دارد، زیرا خرابی یک جزء مهم می تواند عواقب شدیدی برای محصول نهایی داشته باشد.

تکرارپذیری

با ماشینکاری CNC می‌توان یک قطعه را چندین بار تولید کرد. بنابراین، زمانی که یک خودروساز حجم زیادی از یک قطعه را تولید می‌کند، بسیار مفید است. این امر به ویژه در صنعت خودروسازی مفید است، جایی که به طور متوسط ​​81.5 میلیون خودرو در سال تولید و فروخته می‌شود، بنابراین تقاضا برای حجم بالا فراهم است.

 

خدمات فبری‌نکست برای خودرو

با ارائه قطعات با کیفیت بالا به مشتریان در صنعت خودرو، پزشکی و نفت و گاز، سطح قابل توجهی از تخصص را در بخش های مختلف ارائه کرده‌ایم. فبری‌نکست راه‌حل‌های طراحی ابزار، کنترل فرآیند و ساخت در سطح جهانی ارائه می دهد.

دسته بندی مقاله‌ها

نیاز به پشتیبانی دارید؟

جهت برگزاری جلسه مشاوره با کارشناسان ما از طریق لینک زیر اقدام نمایید:

fabrinext

fabrinext

×
×

سبد خرید